Bratislava 28. októbra (TASR) - Konferenciu zameranú na ochranu kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí a informačné zdroje k tejto problematike zorganizoval v Bratislave 25. až 26. októbra Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).
Hlavným cieľom konferencie bolo zistiť aktuálny stav spracovania knižničných, archívnych a dokumentačných fondov, ako aj múzejných zbierok, ktoré sa dotýkajú histórie, jazyka, kultúry a spôsobu života Slovákov žijúcich v zahraničí a nachádzajú sa v kultúrnych a vedeckých inštitúciách na Slovensku i v cudzine.
Získané poznatky sa využijú pri budovaní databázy informácií o kultúrnom dedičstve Slovákov žijúcich v zahraničí, informoval TASR Vladimír Dobrík, riaditeľ tlačového a informačného odboru ÚSŽZ.
Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia kultúrnych a vedeckých inštitúcií na Slovensku, predstavitelia a zástupcovia slovenských organizácií a inštitúcií v zahraničí, ktoré vlastnia fondy, dokumenty a zbierky týkajúce sa dejín, jazyka, kultúry a spôsobu života slovenských spoločenstiev v zahraničí.
Ako vyplýva zo záverov dvojdňovej konferencie, ÚSŽZ by mal do pripravovanej Koncepcie štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí do roku 2015 zapracovať osobitnú kapitolu týkajúcu sa záchrany a ochrany kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí a vypracovať ju v spolupráci so Svetovým združením Slovákov žijúcich v zahraničí a ďalšími partnermi. Slovenské spolky, organizácie a inštitúcie v zahraničí by mali venovať zvýšenú pozornosť usporiadaniu a ochrane vlastných archívov, knižničných a dokumentačných fondov.
Predstavitelia a zástupcovia krajanských spolkov a organizácií na záver svojho rokovania opätovne dali do pozornosti vláde SR potrebu vybudovania Múzea zahraničných Slovákov na Slovensku, ktoré by bolo finančne a personálne primerane zabezpečené. Rovnako upriamujú pozornosť vlády SR aj na vybudovanie Pamätníka slovenského vysťahovalectva.