Približne dve tisícky ľudí sa stretli v sobotu v Černovej v Ružomberku, aby si pripomenuli tragické udalosti spred sto rokov. Už dve hodiny pred začiatkom spomienky zvážali autobusy na spomienku predovšetkým priaznivcov SNS z celého Slovenska.
Viali im nad hlavami stranícke vlajky, väčšina z nich hľadala v dave Jána Slotu. Mladí muži s vyholenými hlavami si čas krátili pospevovaním pesničky Slovenské mamičky, iní živo diskutovali o predošlom dni v slovenskom parlamente.
Video: Ján Slota počas vystúpenia v Černovej
"Toho by som ja do nášho parlamentu vôbec nepustila, nech si zasadá v Budapešti," so zápalom tvrdila staršia žena a ostatní pritakávali.
Prezident sa spolieha na historikov
Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že černovskú tragédiu treba chápať predovšetkým ako spomienku na útlak obyvateľov v mnohonárodnom Uhorsku. Oddeliť od seba fakty a polopravdy o týchto udalostiach je podľa neho predovšetkým na historikoch.
Video: Príhovor prezidenta Ivana Gašparoviča
"Skutočná pravda nie je otázkou dohody, ani hlasovania," uviedol . Nik sa podľa neho nechystá vyhlásiť Andreja Hlinku za svätého, nemožno však spochybňovať jeho výrazný prínos k budovaniu slovenskej štátnosti.
"Nebudeme mať históriu, ak z nej budeme vylamovať fakty a osobnosti," uviedol prezident.
V rovnakom duchu vyznela aj homília predsedu Konferencie biskupov Slovenska Františka Tondru počas svätej omše.
"Ktorúkoľvek historickú udalosť nemôžeme merať parametrami dnešnej doby, inak ju nebudeme správne interpretovať," dodal. Odmietol tiež hodnotenia Hlinkových oponentov, že ak by žil za Slovenského štátu, bol by fašistom.
"Ako môžeme súdiť človeka za to, čo by mohol vykonať, ale nevykonal to?" pýtal sa. Podľa neho často nie sú rozporuplné osobnosti, ale ich sudcovia. Vyzval, aby sa národ netrieštil pri takýchto udalostiach, ale zjednotil sa pri riešení dobra. Odmietol tiež ideový liberalizmus, ktorému chýba hodnotový systém.
Slota si musel na minútu slávy počkať
Skoro päťhodinový program prestáli ľudia zväčša vonku. Do kostola sa všetci nepomestili, omšu sledovali na veľkoplošnej obrazovke. Krv im mali rozprúdiť vystúpenia folkloristov z Detvy, ktorí venovali obyvateľom Černovej aj typický detviansky vyrezávaný kríž.
"Nie je to náhoda, práve naši rodáci v krojoch niesli na pleciach aj rakvu Andreja Hlinku," dodal jeden z folkloristov. Takmer dvojhodinový záver programu sa konal pred pomníkom martýrov černovskej tragédie na cintoríne.
Slota sa nakoniec dostal k prejavu po piatej hodine popoludní, pričom pietna spomienka sa začala o jednej.
"Už som si myslel, že som na vedeckej konferencii," reagoval Slota na dlhší príhovor jedného z predrečníkov, člena nórskej delegácie.
Ten sa snažil podrobne vysvetliť prínos nositeľa Nobelovej ceny Bjornstjerne Bjornsona k šíreniu informácií o černovskej tragédii vo svete. Predseda národniarov rýchlo zabudol, že iba pred chvíľou so sklopenými očami odriekal , ako treba odpúšťať vinníkom a milovať nielen blížnych, ale aj nepriateľov.
Keď podľa početných vlajok SNS usúdil, že dav tvorí asi 70 percent jeho priaznivcov, ožil naplno.
"Asi bola chyba, že sme zachraňovali Maďarov, ktorí zbabelo ušli pred Turkami do slovenských hôr. Mali ich tam zožrať a zatiahnuť do Istanbulu," dodal.
Šovinizmus podľa Slotu trvá
Za Černovú môže podľa Slotu maďarský šovinizmus, ktorý je živý aj dnes.
"Tu ležia tí, ktorých maďarská zvôla a arogancia postrieľala ako divú zver, ukázal na náhrobok.
Grófa Apponyiho označil za maďarského gaunera, podal si aj komárňanského primátora, ktorý povedal, že "treba vziať cepy a ísť na horniakov", neobišiel Arpáda Goncza, Viktora Orbána, ani dnešných maďarských politikov.
Svoje dostali všetci, čo útok v Černovej spochybňujú ako masaker maďarských žandárov a zamieňajú ho za "orgány Uhorska". Svojsky si zaželal, aby "ukrižovaný maďarský štát visel čo najdlhšie".
Nezabudol na Františka Mikloška, ktorý "tu teraz niekde pobehuje, ale asi po kanáloch kvôli vyznamenaniu od Maďarov". Priaznivcov vystúpenie evidentne zohrialo, zástavy sa rozkývali. Trocha ich mrzelo iba to, že premiér Fico prišiel na spomienku takmer v závere, keď to už väčšina jej účastníkov vzdala.
Autor: Kveta Fajčíková; VIDEO: Ján Krošlák

Beata
Balogová
