Bratislava 29. októbra (TASR) - Hostia z USA a Kanady - gréckokatolícki biskupi vladyka Basil Schott, arcibiskup a metropolita z Pittsburgu, vladyka William C. Skurla, eparcha z Van Nuys a eparcha slovenských gréckokatolíkov v Toronte John Pazak sa cez víkend cestou na Ukrajinu zastavili na východnom Slovensku.
Navštívili Košice, kde ich prijal vladyka Milan Chautur, v Prešove ich vladyka Ján Babjak sprevádzal po Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde sa pomodlili pri ostatkoch blahoslavených biskupov - mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka. Spolu s vladykom Jánom slávili archijerejskú svätú liturgiu v prešovskej katedrále. Hostia zavítali aj do známeho gréckokatolíckeho pútnického miesta Ľutina, kde sa rozširuje jediná gréckokatolícka Bazilika minor na Slovensku.
Hostia z USA a Kanady sa spolu s Vladykom Jánom Babjakom a vladykom Milanom Chauturom zúčastňujú v dňoch 29. októbra až 1. novembra 2007 na stretnutí biskupov eparchií a exarchátov Mukačevskej eparchie na Ukrajine. Stretnutie sa koná pri príležitosti 60. výročia mučeníckej smrti blahoslaveného mukačevského biskupa mučeníka Teodora Romžu (1. novembra 1947).
Z pôvodnej veľkej Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie bola v roku 1818 vyčlenená aj Prešovská eparchia, informoval TASR riaditeľ Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík.