SKALICA 29. októbra (SITA) - Čestný názov "Gymnázium Františka Víťazoslava Sasinka" udelia v utorok Gymnáziu v Skalici, jednej z najstarších stredných škôl na Slovensku. Škola si v týchto dňoch pripomína 345. výročie svojho založenia. Ako agentúru SITA informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Ivan Krajčovič, na podujatí v skalickom kultúrnom dome sa zúčastní aj minister školstva Ján Mikolaj a predseda TTSK Tibor Mikuš.
Začiatky školy sa spájajú s rokom 1662 a jezuitmi, ktorí sa v Skalici usadili v roku 1660, a v roku 1662 kúpili dom na námestí, kde vytvorili prvé triedy latinskej školy. Škola mala svoje meno, bola známa a v roku 1756 ju navštívila aj Mária Terézia. Do úspešného pôsobenia skalického gymnázia zasiahli opatrenia cisára Jozefa II., ktorý v roku 1773 rehoľu jezuitov zrušil. Po jej zrušení udržiavali ústav exjezuiti. Gymnázium však neustále upadalo, až napokon v roku 1786 vyučovanie celkom prestalo. Nasledovali ďalšie historické obdobia obnovenia aj zániku školy. Postupne sa o vyučovanie starali františkáni, českí aj maďarskí profesori, ktorí formovali obraz školy pred vznikom samostatného Československa.
Históriu školy doplňujú aj mená viacerých úspešných absolventov. Boli medzi nimi také významné osobnosti slovenských dejín ako politik Pavol Blaho, spisovatelia Vladimír Clementis a Ladislav Novomestský, básnici Ján Hollý, Andrej Žarnov, alebo Vladimír Roy, kardinál Ján Černoch, operný spevák František Krištof Veselý, hrdina SNP Mirko Nešpor, alebo historik a spisovateľ Franko Víťazoslav Sasinek.
S posledným menovaným sa bude spájať aj nový čestný názov školy. Sasinek bol jeden z najvýznamnejších slovenských historikov druhej polovice 19. storočia. Narodil sa v Skalici 11. decembra 1830 a zomrel 17. novembra 1914 v rakúskom meste Graz, pochovaný je od roku 1930 v Skalici. Sasinek bol všestranne nadaný, písal publikácie s matematickou, filozofickou, jazykovednou a teologickou problematikou. Ako kňaz kázal nielen po slovensky, ale pôsobil aj ako nemecký kazateľ v Banskej Bystrici. Napísal okolo 2500 štúdii a článkov, z toho približne 250 je venovaných historickej problematike. Zameriaval sa predovšetkým na Uhorsko a spracoval najstaršie dejiny Slovenska a Slovákov. Významná bola tiež jeho editorská činnosť.
V škole, ktorá od utorka ponesie čestný názov "Gymnázium Františka Víťazoslava Sasinka", vyučuje 42 pedagógov. Gymnázium navštevuje približne 500 študentov.