Bratislava. Druhý dôchodkový pilier sa od januára na pol roka otvorí. Možnosť výstupu zo sporenia na penziu v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) pre vyše 1,5 milióna sporiteľov je jednou z viacerých zmien, ktoré dnes schválil parlament. Aj po záverečnom hlasovaní poslancov zostala neistá dočasná možnosť vstupu do druhého piliera, keďže poslanci zrejme hlasovali o pozmeňujúcich návrhoch k tomuto bodu zmätočne.
Vládou navrhnutú predlohu plénum upravilo viacerými pozmeňujúcimi návrhmi, prešli aj niektoré opozičné. Zmeny v dôchodkovom systéme by mali začať platiť od budúceho roka, podpísať ich však ešte musí prezident Ivan Gašparovič.
Poslanci najskôr súhlasili s jedným z pozmeňujúcich návrhov v spoločnej správe výborov, ktorý upravoval dočasnú možnosť vstupu do druhého dôchodkového piliera pre ľudí, ktorí v súčasnosti platia odvody len do štátnej Sociálnej poisťovne. Neskôr však prijali tiež návrh podpredsedníčky opozičnej SDKÚ-DS Ivety Radičovej, ktorý takúto možnosť úplne zrušil.
Radičová: Hlasovanie bolo zmätočné
"Hlasovanie bolo zmätočné. Pani spravodajkyňa dala hlasovať o pozmeňujúcich návrhoch z mojej dielne, tých, o ktorých už nemala dať hlasovať, lebo prešli iné v spoločnej správe," povedala novinárom po hlasovaní Radičová. Prezident s veľkou pravdepodobnosťou bude musieť zákon vrátiť do parlamentu, dodala. Pokiaľ by plénum dôchodkovú novelu aj po prípadnom vetovaní prezidentom opätovne schválilo, opozícia podľa exministerky práce bude zvažovať podanie na Ústavný súd.
"Ja si nemyslím, že by to (novela) skončilo u prezidenta. Vôbec by som z toho nerobila tragédiu, (...) musia to však posúdiť právnici," vyhlásila k spornému hlasovaniu poslancov ministerka práce Viera Tomanová. Podľa nej v rokovacej sále zlyhal "ľudský faktor" a dobrovoľný vstup do druhého piliera považuje tiež za otázny. Pred záverečným hlasovaním o materiáli vznikol v sále rozruch, ktorý sprevádzala napätá atmosféra.
Koalícia premiéra Roberta Fica napríklad presadila, aby nárok na dôchodok vznikol občanovi až po 15 rokoch platenia dôchodkových odvodov namiesto doterajších desiatich rokov. Naopak, na rozdiel od vládou prijatej predlohy, bude štát naďalej platiť časť dôchodkových odvodov za matky na materskej dovolenke a opatrovateľov na ich súkromné účty v DSS.
Problematickým ustanovením schválenej novely je podľa šéfa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Petra Sochu najmä predĺženie povinnej doby platenia penzijných odvodov na 15 rokov, čo vraj znevýhodní časť sporiteľov v druhom pilieri. "Vstupovali totiž do systému za iných podmienok," povedal ČTK Socha. Prijaté zmeny DSS podľa neho neprekvapili, keďže koalícia sa na väčšine z nich už vopred dohodla.
V sále bola napätá atmosféra
Pred záverečným hlasovaním o materiáli vznikol v sále rozruch, ktorý sprevádzala napätá atmosféra. Poslanci sa totiž nevedeli dohodnúť, či po postúpení predlohy do tretieho čítania môže predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásiť prestávku v rokovaní. Rozpačité reakcie vyvolal tiež návrh koaličnej poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD), ktorá chcela v treťom čítaní opraviť hlasovanie o jednom bode zo spoločnej správy výborov k materiálu.
VIDEO: Atmosféra v parlamente počas rozpravy
Opozícia sa už pokúsila zachovať súčasnú podobu dôchodkovej reformy aj prostredníctvom ústavného zákona, ktorý sa jej však dvakrát nepodarilo presadiť. Zozbierala tiež okolo 130.000 podpisov občanov pod petíciu, ktorá však napokon nebola zaradená na októbrovú schôdzu parlamentu ešte pred prerokovanie vládou navrhnutých úprav v dôchodkoch.
Súčasnú podobu dôchodkového systému presadila bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Ficov kabinet chystá väčšie zásahy do dôchodkovej reformy na budúci rok. Zvažuje sa napríklad zmena pomeru povinných dôchodkových odvodov v prospech Sociálnej poisťovne alebo vytvorenie štvrtého garantovaného fondu, ktorý by zvýšil záruky pre sporiteľov.
Čo sa v zákone o sociálnom poistení zmení
V prvom polroku budúceho roka bude mať viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému spravovaného Sociálnou poisťovňou.
Od začiatku budúceho roka sa druhý dôchodkový pilier zdobrovoľní aj pre mladých ľudí, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986. Mladí ľudia tak dostanú možnosť rozhodnúť sa, či vstúpia do druhého piliera v období šiestich mesiacov od prvého zamestnania sa.
Novela zákona zároveň zruší platenie príspevkov na dôchodkové sporenie za poberateľov invalidných dôchodkov. Za osoby na rodičovskej dovolenke a opatrovateľov, ktorí sú sporiteľmi v druhom pilieri, však bude štát naďalej platiť príspevky na dôchodkové sporenie.
Minimálne obdobie dôchodkového poistenia, ako aj minimálne obdobie sporenia v druhom pilieri potrebné na vznik nároku na starobný dôchodok sa na základe schválenej novely predĺži zo súčasných 10 na 15 rokov. Zároveň sa sprísni priznanie predčasného starobného dôchodku. Túto dávku bude môcť totiž osoba získať najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
Parlament súčasne schválil pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Haleckého (ĽS-HZDS), podľa ktorého budú môcť predčasní starobní dôchodcovia aj naďalej pracovať a súčasne poberať predčasný dôchodok. Jednou z podmienok na priznanie predčasnej penzie tak nebude skončenie zárobkovej činnosti.
Od začiatku budúceho roka sa maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity zvýšia zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku.
V prvom polroku budúceho roka tak pôjde o zvýšenie zo súčasných 56 283 Sk na 75 044 Sk, keďže do konca júna 2008 sa berie do úvahy priemerná mzda na Slovensku za rok 2006. Od druhého polroka budúceho roka sa najvyšší vymeriavací základ na platenie poistného na spomínané druhy poistenia upraví na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku za rok 2007.
Odvody, ktoré sa budú platiť zo sumy presahujúcej trojnásobok priemernej mzdy, sa však nebudú zohľadňovať pri výpočte dôchodku, či dávky v nezamestnanosti.
Vďaka schválenej novele si v rokoch 2008 a 2009 prilepší Sociálna poisťovňa (SP). V nasledujúcich dvoch rokoch sa totiž umožní tvorba správneho fondu poisťovne až do výšky 3,5 % z vybraného poisteného, pričom v súčasnosti môže správny fond SP predstavovať najviac 2,9 % z vybraného poistného.
Autor: (čtk, pef, šif) Video: Eugen Korda