Bratislava 30. októbra (TASR) - Nazretie do života nedávneho socializmu ponúka fotografická výstava Stratený čas?, ktorú pripravila Slovenská národná galéria (SNG).
Na takmer tisíc záberoch od 80 autorov je zdokumentované obdobie medzi rokmi 1969 a 1989, teda od nástupu tzv. normalizácie po nežnú revolúciu. Na dvoch poschodiach sú fotografie zaradené do 13 tematických celkov. Okrem budovania panelákov a bývania v nich či na rôznych sídliskách sa dozvedáme o verejných rituáloch, akými boli zakázané púte a nariadené masové oslavy 1. mája či spartakiáda. Nazrieme do verejnosti neprístupného kasárenského života vojakov, ale aj do starobincov a sociálnych ústavov i zaspomíname, ako sa nakupovalo alebo zabávala mládež. Najmladšia doba pripomína atmosféru otvárania železnej opony.
"Výstava je o dejinách slovenskej dokumentárnej fotografie aj o vizuálnej kultúre tej doby," zhodnotila ju na dnešnej tlačovej konferencii Petra Hanáková, ktorá projekt dva roky pripravovala so spolukurátorom Aurelom Hrabušickým zo SNG. Zistili, že v tom období sa tejto tvorbe nevenovali profesionálni fotografi a tak hľadali a vyberali z archívov neprofesionálnych autorov po celom Slovensku. Podľa Hrabušického nafotený život v regiónoch bol pre nich výdatným prameňom pre výstavu i rovnomennú knihu. Tá na vyše 200 stranách obsahuje 540 fotografií.
Podľa kurátorov najvýraznejšími dokumentaristami boli Stano Pekár, Ľubo Stacho, Tibor Huszár, Jozef Sedlák, Ivan Lužák, Ondrej Nosáľ, Miro Pokorný a iní, ktorí sa neskôr stali profesionálnymi fotografmi. Medzi vystavujúcimi sú aj viaceré čiernobiele zábery Petra Procházku, Juraja Bartoša, Pavla Breiera či Antona Podstraského. Celkove sú autori v širokom vekovom rozpätí - od nežijúceho Humenčana Roberta Spielmanna (narodený 1913) po 42-ročného Miša Suchého, ktorý býva v New Yorku.
Výstava je v rámci začínajúceho sa Mesiaca fotografie a potrvá do 2. marca 2008. Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.