Hronec/Banská Bystrica 30. októbra (TASR) - Približne 270 žiakov zo slovenských národnostných základných škôl v Maďarsku sa v Hronci v okrese Brezno zdokonaľovalo v slovenskom jazyku. Počas štyroch turnusov sa od konca septembra do 30. októbra okrem toho v slovenskom prostredí pripravovali na skúšku zo slovenského jazyka, spoznávali históriu, kultúru a prírodné krásy Slovenska. V jednom z turnusov boli žiaci 1. až 4. ročníka, v ostaných 7. a 8. ročníka.
Maďarskí učitelia, ktorých bolo 25, spolu s pedagógmi banskobystrického Metodického centra (MC) Univerzity Mateja Bela (UMB) pre Slovákov žijúcich v zahraničí a zahraničných študentov kládli dôraz najmä na ústnu komunikáciu so žiakmi a medzi žiakmi. Mnohé z detí totiž mali predtým strach hovoriť po slovensky. Ten u nich postupne odstraňovali najmä hravou formou. Podobne ako vlani sa osvedčila komunikácia s nimi prostredníctvom ľudovej piesne, hier a slovenských rozprávok. Naučili sa bez problémov po slovensky sa pozdraviť, predstaviť a rozprávať s rovesníkmi i so staršími. Spoznali viacero zvykosloví a naučili sa pesničky viažuce sa k jesení, informovala riaditeľka MC UMB Anita Murgašová.
Pobyt žiakov i učiteľov zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským v Maďarsku na Slovensku má pozitívny dopad na ich slovenské národné povedomie. Je to aj konštruktívna a pozitívna cesta, ako pomôcť slovenskému školstvu v Maďarsku, ktoré má svoje špecifiká v porovnaní s ostatnými krajanskými školami. Je to i jedna z ciest, ako vyriešiť aj problém absencie slovenských učiteľov z Maďarska na kurzoch MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí a možnosťou, ako postupne odstrániť ich jazykovú bariéru v ústnej komunikácii. Škola v prírode v Hronci plní nielen vzdelávaciu funkciu detí, ale aj funkciu celoživotného vzdelávania ich vyučujúcich. Ponúka sa im možnosť kooperovať na vyučovacej jednotke a súčasne komparovať svoju metodiku s metodikou a didaktikou základných škôl v SR, dodala Murgašová.
Školu v prírode v Hronci rovnako ako vlani zorganizovala verejnoprospešná nadácia Zväzu Slovákov v Maďarsku v rámci programu Poznaj svoje korene, a to v súčinnosti s banskobystrickým Metodickým centrom Univerzity Mateja Bela pre Slovákov žijúcich v zahraničí a zahraničných študentov. Finančnú podporu poskytla vláda SR na základe jej dohody s vládou Maďarskej republiky o vzájomnej podpore národnostných menšín v oblasti vzdelávania a kultúry.
mb ak