Bratislava 30. októbra (TASR) Prestížny certifikát Forest Stewardship Council (FSC) získalo na Slovensku už niekoľko obhospodarovateľov lesov. Komisia odborníkov vytvorila návrh národného štandardu FSC pre Slovensko, ktorý v blízkej dobe prejde pripomienkovaním lesníkov, ochranárov a ďalších. Štandard poslúži na certifikáciu ďalších slovenských subjektov.
Ako pre TASR vysvetlil expert pre FSC Juraj Vysoký, národný štandard je viac špecifický a obsahuje menej všeobecných formulácií, čím je jednoznačnejší. Testovanie návrhu prebiehalo pri certifikácii Mestských lesov v Bratislave. Certifikát udeľuje medzinárodná organizácia, ktorá vytvorila prvý a vo svete najuznávanejší systém certifikácie lesného hospodárstva. Získať ho môžu lesy, ktorých obhospodarovanie je environmentálne vhodné, sociálne prínosné a ekonomicky životaschopné.
Vysoký objasnil, že FSC má približne 170 podmienok, ktoré musia lesní hospodári splniť. Organizácia má prísnu politiku napríklad pri používaní chemikálií, ktoré by sa nemali v lese vôbec používať. "Niektoré látky, ktoré sú na Slovensku povolené, FSC zakazuje," dodal. Výnimočné použitie chemikálií musí byť odôvodnené.
Štandardy FSC zakazujú holoruby a upravujú aj odstraňovanie tzv. mŕtveho dreva. To by sa malo ponechať v prírode, nakoľko sú naň naviazané niektoré druhy organizmov. V lesoch slúžia spadnuté alebo odumreté stromy napríklad pre rozmnožovanie roháčov. "Larva roháča žije tri roky v dreve a až potom vyletí chrobák," objasnil Vysoký. Obydlie ponúkajú tieto stromy aj pre hniezdiče. "Ďateľ si nespraví dieru v surovom kmeni," konštatoval.
Certifikát môže podľa Vysokého priniesť obhospodarovateľom lesov pomoc pri komunikácií so záujmovými skupinami v sociálnej alebo environmentálnej sfére. Taktiež je to pre držiteľov značka prestíže, nakoľko certifikát potvrdzuje zodpovedné hospodárenie.
Ocenenie dobrého hospodárenia na základe medzinárodných požiadaviek doteraz získali Lesy SR závody v Prešove, Považskej Bystrici a Trenčíne, Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov, Mestské lesy v Košiciach a v Dobšinej a jeden súkromný vlastník. Certifikát získala aj Únia diecéznych lesov na Slovensku a Mestské lesy v Bratislave.