Bratislava 31. októbra (TASR) - Evanjelickí kresťania na Slovensku i v zahraničí si dnes pripomínajú Pamiatku reformácie stredovekej cirkvi, ktorej podstatou bol návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi. Spomínajú na udalosť, keď v posledný októbrový deň roku 1517 Dr. Martin Luther vyvesil na dvere chrámu v nemeckom Wittenbergu 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov, čím sa začal proces reformácie cirkvi.
Luther bol presvedčený, že predávanie odpustkov zvádzalo ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze a nie Boh na základe úprimného pokánia. Za svoje názory sa Luther dostal do nemilosti pápeža, definitívne sa rozišiel s rímskou cirkvou. Svoje učenie odmietol odvolať aj na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521, a tak sa ocitol v nebezpečenstve a musel sa istý čas skrývať. Jeho učenie sa však napriek všetkému šírilo.
Hlavné reformačné zásady sú: Prameňom viery a pravidlom života je slovo Božie obsiahnuté v Písme svätom, ospravedlnenie hriešnika samou vierou z Božej milosti v Kristovi Ježišovi, prijímanie Večere Pánovej pod obojakým spôsobom a materinská reč na službách Božích.
Dr. Martin Luther (1483 - 1546) bol nielen teológ, kazateľ, farár, reformátor, ale aj spisovateľ, prekladateľ Biblie do nemčiny a zakladateľ nemeckého spisovného jazyka. Napísal vyše 100 kníh, bol tiež básnikom, skladateľom a muzikantom, položil základ umeleckej evanjelickej cirkevnej hudby. Zložil aj známu evanjelickú hymnu Hrad prepevný.
Pri príležitosti Dňa Pamiatky reformácie - 31. októbra sa každoročne konajú koncerty a slávnostné služby Božie venované tomuto sviatku. Aj v tomto roku sa uskutočnili Reformačné dni v Prešove, vo Veľkej koncertnej sieni Slovenského rozhlasu v Bratislave bol 30. októbra koncert venovaný 490. výročiu reformácie a ďalšie.
Dnes o 17.00 h Slovenská televízia odvysiela na Dvojke priamy prenos zo slávnostných služieb Božích k výročiu reformácie z evanjelického chrámu v Modre, kde bude kázať generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Predtým, o 16.50 h odznie na STV 2 príhovor prof. Juraja Bándyho k Pamiatke reformácie.
ch ak