SME

Na území Slovenska je 4488 cintorínov

Bratislava 1. novembra (TASR) - Na Slovensku bolo v roku 2005 evidovaných 4488 cintorínov, pričom toto číslo zahrňuje aj urnové háje a rozptylové lúčky.

Podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) to oproti roku 2000 predstavuje nárast o 26 nových cintorínov.

"Ukazovateľ - počet cintorínov - sleduje Štatistický úrad v päťročných intervaloch," uviedla pre TASR vedúca informačného servisu Štatistického úradu Elena Šťavová.

Najväčší nárast počtu cintorínov za posledné roky zaznamenal Prešovský kraj. Kým v roku 1996 evidoval úrad 929 cintorínov, v roku 2000 ich bolo o štyri viac a v roku 2005 počet vzrástol na 972. Naopak v Banskobystrickom kraji sa počet cintorínov za posledné roky znížil. V roku 1996 disponoval kraj 790 cintorínmi, v roku 2000 ich mal 786 a o päť rokov neskôr 776 cintorínov.

SkryťVypnúť reklamu

Zo štatistických údajov ďalej vyplýva, že najviac cintorínov má Prešovský kraj (972) a najmenej Bratislavský kraj (131).

Bratislavčania preferujú kremáciu, zvyšok krajiny klasický pohreb

Bratislavčania preferujú pred klasickým pochovávaním svojich blízkych do zeme kremáciu, mimo územia hlavného mesta je situácia opačná. V rozhovore pre TASR to uviedol riaditeľ Pohrebníctva mesta Bratislava - Marianum a jeden z tvorcov zákona o pohrebníctve Miloslav Hrádek.

Ako povedal, kremácia má isté výhody napríklad pri sťahovaní. "Urna sa môže kedykoľvek previesť z mesta do mesta. Jednoducho sa zruší miesto na cintoríne a v druhom meste sa s miestnym správcom cintorína dohodne uloženie urny," vysvetlil. V prípade spopolnenia možno urnu uložiť kdekoľvek. "Ľudia ju bežne mávajú doma, poprípade, čo sa týka uloženia napríklad v záhrade, ja v tom žiadny problém nevidím," dodal. V Číne sa z popola blízkych vyrábajú napríklad sklené guľôčky. Hrádek objasnil, že nakoľko sa v popole nachádza vysoký obsah uhlíka, možno z neho vyrobiť aj malý diamant.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračoval, že zákon striktne hovorí, že v prípade klasického pochovávania musí byť človek uložený na verejnom pohrebisku. Zriaďovať súkromné pohrebiská, ako je to možné napríklad v Spojených štátoch amerických, zákon nepripúšťa. Súkromné pohrebiská si môžu na Slovensku zriadiť iba cirkvi alebo registrované náboženské spoločnosti.

"Ľudia majú rôzne predstavy a želania, s čím by chceli byť pochovaní. Pokiaľ to nie je v rozpore s etikou alebo to neohrozí kremačnú technológiu, tak sa snažíme vždy takémuto prianiu vyhovieť," povedal. Príkladom sú podľa Hrádeka rómske pohreby, kedy sa mŕtvemu navliekajú zlaté prstene alebo sa do rakvy vložia peniaze.

Pred výberom pohrebnej služby odporúča šéf pohrebníctva prieskum trhu. "V poslednom čase sa veľmi často stáva, že niekto sa snaží rodine odporučiť nejakú pohrebnú službu. Nech si každý urobí obraz o tom, prečo sa to deje," konštatoval. Pri výbere služby môže pomôcť telefónny zoznam alebo internetová stránka, ktorá poskytuje dostatočné množstvo informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil, že pri objednávaní pohrebu si treba dať pozor aj na spôsob, akým pohrebná služba zostavuje objednávku. "Dnes sú v Bratislave pohrebné služby, ktoré nemajú ani vlastnú kanceláriu a riešia objednávku v byte alebo niekde v reštaurácii," vysvetlil. Pozornosť by mali pozostalí venovať aj samotnej objednávke. Tá by mala presne špecifikovať, aké služby a za aké ceny pohrebná služba poskytne. "Stretávam sa s prípadmi, keď služba zoberie zálohu, a potom sa môže stať, že sa dofakturuje veľa ďalších vecí," zhrnul.

Autor: ks

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu