Bratislava 1. novembra (TASR) - Do Hollywoodu, na Madagaskar, Chicaga či do Londýna by museli cestovať niektorí Slováci, ak by chceli na Sviatok Všetkých svätých zapáliť sviečku na hrobe svojich blízkych.
Historicky prvým predstaviteľom Bondovho súpera v americkej verzii bondovky Casino Royale bol hollywoodsky herec Peter Lorre (1904 - 1964), rodák z Ružomberka. Ako László Löwenstein nasledoval svojich rodičov do Viedne, kde začal v ranom veku hrať v divadle. Po nástupe Hitlera k moci Lorre odišiel a v Londýne sa zoznámil s Alfredom Hitchcockom. Vynaliezavý Lorre predstieral pred majstrom hororu, že vie dokonale po anglicky, avšak väčšinu svojich dialógov vo filme Muž, ktorý vedel priveľa, sa naučil naspamäť foneticky. Lorre stvárnil vyše 90 postáv a pochovaný je na cintoríne Hollywood Forever.
Jediným Slovákom, ktorý odpočíva na slávnom Arlingtonskom národnom cintoríne vo Virgínii, je Michal Strenk (1919 - 1945), rodák z Jarabiny v okrese Stará Ľubovňa. V roku 1944 sa stal seržantom 2. bataliónu v 5. námornej divízii a velil hliadke, ktorá na vrchole vyhasnutej sopky tichomorského ostrova Iwo Jima Suribachi vztýčila víťaznú americkú zástavu. Fotoreportér agentúry AP Joe Rosenthal si za zvečnenie tohto okamihu vyslúžil od odborníkov pochvalu za najpôsobivejší fotodokument o bojoch Američanov v Tichomorí. Snímka mu priniesla aj Pulitzerovu cenu a stala sa predlohou poštovej známky, ktorú v Amerike vydali na počesť víťazstiev svojich vojakov počas druhej svetovej vojny.
Oficiálne možno jediný rodák, ktorý je pochovaný na ostrove Madagaskar, je slávny objaviteľ, kolonizátor, kráľ Madagaskaru a príslušník niekoľkých armád šľachtic Móric Beňovský (1746 - 1786), rodák z Vrbového. Niektoré encyklopédie ho označujú aj ako prvého slovenského autora celosvetového bestselleru, pretože jeho Pamäti ho počtom prekladov zaraďujú medzi najúspešnejších spisovateľov 18. storočia. Beňovský bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne, ako prvý človek preskúmal západné pobrežie Aljašky a rovnako bol prvý, komu sa podarilo navštíviť počas života štyri kontinenty - Európu, Áziu, Afriku a Ameriku.
Vo viedenskom Alservorstadte ležia telesné pozostatky vynálezcu, bratislavského rodáka Wolfganga von Kempelena (1734 - 1804). Hoci ho preslávil jeho neporaziteľný šachový automat v podobe sediaceho Turka, ktorý v partii porazil aj slávneho Napoleona, svetu dal oveľa viac - hovoriaci stroj, prototyp umelých končatín a špeciálny písací stroj pre slepcov.
Londýn sa stal miestom posledného odpočinku rodáka z Banskej Štiavnice, fotografa Deža Hoffmana (1912 - 1982). Hoci jeho objektív zvečnil Charlieho Chaplina, Sophiu Lorenovú, Marlona Branda, Marilyn Monroe, Omara Sharifa, The Kinks a iné hviezdy, bol dvorným fotografom liverpoolských The Beatles.
Režisér a scenárista Ján Kadár (1918 - 1979) sa síce narodil v Budapešti, avšak bol Slovák. Jeho Obchod na korze v hlavnej úlohe s Jozefom Krónerom získal v roku 1966 Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Miestom jeho posledného odpočinku sa stal cintorín v Los Angeles.
Rodák zo Sklabine pri Martine John Daniel Hertz (1879 - 1961) založil v roku 1915 spoločnosť Yellow Cabs, ktorá prevádzkuje v USA legendárne žlté taxíky. Spolu s manželkou odpočíva na Rosehillskom cintoríne v americkom Chicagu.
Parašutista Jozef Gabčík (1912 - 1942), rodák z Poluvsia, ktorý sa podieľal na atentáte na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, je vraj pochovaný v anonymnej jame na pražskom cintoríne v Ďábliciach. Po atentáte sa s ďalšími parašutistami ukrýval v krypte chrámu sv. Cyrila a Metoda v Prahe, kde ich však našlo gestapo. Po tom, čo parašutistom došla pri odpore munícia, spáchal Jozef Gabčík spolu so svojimi druhmi v krypte samovraždu, aby sa vyhli zajatiu.