Bratislava 1. novembra (TASR) Na slovenských cintorínoch je pochovaných niekoľko osobností, ktoré v minulosti ovplyvnili kultúrny i politický život. Ich hroby možno nájsť takmer v každom meste, pričom často je miestom ich posledného odpočinku práve rodisko.
Na bratislavských cintorínoch je známych osôb pochovaných najviac. Príkladom je Ondrejský cintorín, kde odpočívajú herci Július Satinský a Ján Melkovič, politik Vavro Šrobár, novinár a politik Ignác Gessay, mäsiar Franz Manderla, dramatik Ferko Urbánek, sochár Alojz Rigele, hudobník Alexander Albrecht alebo lekár Gyorgyi Kovács, ktorý sa zaslúžil o postavenie prvej detskej kliniky v Bratislave. Nedávno boli na tento cintorín prevezené aj ostatky Ignáca Lamára, známeho pod menom Schöner Náci. Tiež sa tu nachádza hrob bratislavského Robinsona Carla Jettinga, ktorý prežil deväť mesiacov na opustenom ostrove, po tom, čo stroskotal na lodi utekajúc z pirátskeho zajatia.
Na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave je pochovaný politik Alexander Dubček, hokejista Vladimír Dzurilla, maliar Vincent Hložník, zabávač Ivan Krajíček, herec Jozef Króner, básnik Andrej Plávka, maliar Ján Mudroch a spisovatelia Margita Figuli, Ján Kostra, Fraňo Kráľ, Vladimír Mináč, Ľudo Ondrejov či Milo Urban.
V Bratislavskom krematóriu sa zase nachádza hrob maliara Albína Brunovského, herca Františka Dibarboru, básnika Pavla Horova a spisovateľov Petra Jilemnického, Ruda Mórica či Ladislava Novomeského.
Na Martinskom cintoríne v Bratislave odpočíva skladateľ Gejza Dusík a spisovateľ Dominik Tatarka.
Niekoľko známych osôb z minulosti je pochovaných aj mimo hlavného mesta. Napríklad Pavol Országh Hviezdoslav odpočíva v Dolnom Kubíne, Mária Rázusová-Martáková vo Vrbici pri Liptovskom Mikuláši, Božena Slančíková-Timrava a Koloman Banšel v Lučenci, Ján Botto a Ladislav Mňačko v Lukovištiach a hrob národovca Ľudovíta Štúra sa nachádza v Modre.