jek objavil, že sa opäť niekto vlámal do vzácnej Medvedej jaskyne a snažil sa hľadať kosti pravekých medveďov," uviedol riaditeľ Správy Ing. Dušan Bevilaqua.
Medvediu jaskyňu v lokalite Klauzy objavili v roku 1952 členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti na čele s Viktorom Plevom. So svojim tímom sa prekopal 15-metrovou bariérou sutín, za ktorými bol systém 460-metrovej horizontálnej jaskyne. Na zemi dlhej chodby našli speleológovia kostry pravekých zvierat, najzaujímavejšie boli lebky pravekých medveďov a veľké klovité zuby na nich. Viktor Pleva jaskyňu sprístupnil verejnosti, ľudia si vtedy odnášali zuby ako suvenír z návštevy. Medvedie kly bez odborného zakonzervovania ale v kontakte so vzduchom veľmi rýchlo podliehajú "zubu" času, popraskajú a rozpadnú sa. Členovia vtedy založeného Speleologického klubu Slovenský raj jaskyňu v roku 1965 uzavreli pred verejnosťou. "Keď sme tam vtedy prišli, boli na vchode mreže, jaskyňa bola zničená, paleontologické nálezy rozbité. Preto sme dali na jaskyňu dvere. Nepomohlo to, zlodeji sa popod ne podkopali, prípadne listom pílky vyrezali v železných dverách otvor. Odvtedy systém zabezpečenia jaskyne zdokonaľujeme. Tak urobíme aj teraz," tvrdí Ján Tulis zo Speleologického klubu Slovenský raj. Členovia tohto klubu objavili do dnešného dňa v tomto národnom parku 335 jaskýň, z ktorých je iba 23 dlhších ako metrov. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj Medvedia jaskyňa. "V národnom parku máme 4 uzavreté jaskyne. Táto je vzácna aj z pohľadu speleológa, kvôli palicovitým stalaktitom. Od 60-tych rokov sa o jaskyňu staráme a objavili sme v nej vzácnu Sieň slovenských speleológov. Pred uzatvorením jaskyne v nej boli drevené chodníky, ktoré rokmi zhnili a my sme museli priestor jaskyne kompletne vypratať. Našťastie dnes nie je zničená tak ako známa Čertova jaskyňa.
Pravidelne v nej ale nachádzame stopy po 'návštevníkoch'," skonštatoval J. Tulis. Medvediu jaskyňu vykradli aj začiatkom minulého roka. O niekoľko týždňov potom objavili ochranári v jednom inzertnom časopise oznam o predaji paleontologických nálezov. "Predávajúci ponúkal aj kly z pravekého medveďa, preto sme túto skutočnosť oznámili polícii," dodal pracovník Správy Peter Olekšák. Pre ochranárov je jaskyňa zaujímavá pre netopiere, v celom Slovenskom raji žije sedem druhov tohto živočícha. "Netopier je vo vzduchu to, čo je vo vode rak. Jeho prítomnosť je indikátorom čistoty a jaskyňa prirodzeným prostredím," objasnil riaditeľ Správy D. Bevilaqua. To privádza každoročne do Medvedej jaskyne viacerých vedcov i zvedavcov. "Návštevám sa nebránime, kto má skutočný záujem o Medvediu jaskyňu, na požiadanie ho do nej zavedieme. O to nás ale zlodeji nikdy, samozrejme, nepožiadajú," dodal J. Tulis.
Autor: Tomáš Repčiak, © Spišský denník

Beata
Balogová
