Bratislava 1. novembra (TASR) - Nazretie do života a prostredia ruských gulagov ponúka belgický fotograf Carl De Keyzer v bratislavskom Dome umenia na Námestí SNP.
V rokoch 2000 až 2002 dokumentoval život v 35 trestaneckých táboroch zo 135 v Krasnojarsku. Na území ako Európa žije asi milión väzňov podľa vlastných pravidiel a estetiky. Autor na 60 veľkoformátových farebných záberoch približuje podmienky a atmosféru nehostinného pobytu rôzne odsúdených.
"Nedovolili mi voľne pracovať, mal som doprovod a pripravovali mi ľudí, ktorých som mohol fotiť. Vraj skutočnosť je tvrdšia, ako som ju zobrazil," prezradil na dnešnej vernisáži 49-ročný autor. Zároveň dodal, že keď vystavoval v rodnej krajine, niektorým návštevníkom vyhŕkli slzy, ale my na Slovensku tie zábery vraj budeme brať inakšie. Napríklad pri sprchovaní väzňa v zime a mínus 50 stupňoch môže aj nám naskakovať husia koža. Ani v nemocničnom komplexe na chirurgii či oddelení TBC by sa nám nechcelo liečiť. Nie je príjemný pohľad na amputovanú ruku, čo spôsobila omrzlina po zaspatí vonku po požití vodky. Reportér svetoznámej agentúry Magnum zvečnil väzňov aj pri stavbe fabriky na kovy, práci v poľnohospodárskom tábore, pri stavaní sôch z ľadu na táborovú súťaž, olympijských hrách pre dozorcu väznice či pri tenise bez loptičky. Dovolí nám nazrieť aj do tábora mladých delikventov i na sobotnú diskotéku v ženskom tábore.
Aj druhý autor z Magnumu Paolo Pellegrin má samostatnú výstavu v rovnakom objekte. Koná sa aj pri príležitosti 60. výročia tejto významnej fotografickej agentúry. O šesť rokov mladší Talian je fotografom utrpenia širokého spektra. AIDS v Ugande, dôsledky cunami v Indonézii, vojnové konflikty od Bosny po Gazu a od Afganistanu po Sudán tvoria jeho záujem. Utečenci, matka so zabitým dieťaťom, zničené objekty, smútiace rodiny, ale i pohreb Jásira Arafata 12. novembra 2004 nafotil väčšinou schválne neostro na čiernobiele fotografie, čím ešte zvyšuje ich pochmúrnu atmosféru.
Pellegrin je držiteľom takmer všetkých prestížnych cien za reportážnu fotografiu. Vlastní sedem ocenení z World Press Photo, množstvo Pictures of the Year, vlani získal grant Eugena Smitha pre humanistickú fotografiu v hodnote 30 000 amerických dolárov a v tomto roku roku dostal cenu Robert Capa Gold Medal Award, ktorá je považovaná za fotografického Oskara.
Výstavy sa konajú v rámci Mesiaca fotografie a potrvajú do 30. novembra.