BRATISLAVA 2. novembra (SITA) - Nitrianska polícia zriadila e-mailovú schránku pre podnety a postrehy občanov k extrémistickým skupinám, ako aj k sťažnostiam na prípadnú nečinnosť polície v prípade útokov v Nitrianskom kraji.
Agentúru SITA o tom informoval Miloš Fábry z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre. Ako dodal, občania sa môžu, aj anonymne, takýmto spôsobom obrátiť na políciu a ich podnety určite nezostanú nepovšimnuté.
K zriadeniu poštovej schránky extremnr@minv.sk polícia pristúpila preto, aby verejnosť aj touto cestou mohla reagovať na problémy so skupinami, ktoré sú označované ako extrémistické. Polícia verí, že aj takto sa podarí rýchlejšie odhaliť páchanie trestnej činnosti ako i určenie lokalít, kde sa sústreďujú prívrženci extrémizmu, uvádza sa v tlačovej správe.
V Nitre začali protestnú podpisovú akcia proti útokom neonacistov
Obyvatelia Nitry sa rozhodli verejne ukázať, že im nie sú ľahostajné množiace sa útoky neonacistov v meste. Dnes sa začína podpisová akcia, ktorou chcú vyjadriť svoj protest voči stúpajúcemu násiliu a nečinnosti polície. „Nitra je mestom, kde sa dlhodobo a opakovane stávajú takéto incidenty. Rozhodli sme sa nemlčať a poukázať na to, že nie je robené všetko pre to, aby sa útoky na mládež dostatočne vyšetrili,“ povedal pre agentúru SITA herec Starého divadla Ivan Gontko, ktorý je jedným zo signatárov protestu.
Občania sa pod protest budú môcť podpísať na viacerých miestach v meste, na internete, ako aj na miestach posledných neonacistických útokov – v klube Tatra v Starom divadle a v klube Stará pekáreň. Na pripojených letákoch budú môcť popísať svoje vlastné skúsenosti s prejavmi extrémizmu. Koncom budúceho týždňa plánujú iniciátori odovzdať protest s podpismi šéfom krajskej aj mestskej polície. „Chceme, aby videli, že verejnosť voči takýmto prejavom nie je ľahostajná a keď necíti ochranu polície, tak jednoducho musí niečo podniknúť sama,“ povedal agentúre SITA ďalší zo signatárov protestu Bohdan Smieška, riaditeľ Centra komunitného organizovania v Nitre. Podľa neho vedenie štátnej polície a ministerstva vnútra prejavy extrémizmu bagatelizujú a tvária sa, že všetko je v poriadku. Poburuje ho, že polícia nedávne útoky pri Starej pekárni a Starom divadle najprv popierala a potom tvrdila, že to bolo súčasťou ich taktiky. „Takéto vyjadrenia považujeme za smiešne a hanebné,“ skonštatoval Smieška.
Podľa Ivana Gontka v Nitre zďaleka nejde o ojedinelé prejavy výtržníctva, ako to býva prezentované kompetentnými orgánmi. Gontko je presvedčený, že útočníci sa navzájom poznajú a sú dobre organizovaní, pretože objektom útokov sa stávajú stále tie isté zariadenia, o ktorých je známe, že sa tam schádza nezávislá mládež. „Od mojich detí viem, že skoro každý víkend sa stane takýto incident, ale mládežníci to po negatívnych skúsenostiach s políciou radšej ani nehlásia. Už si zvykli na to, že sem-tam dostanú po hlave,“ hovorí Gontko.