Bratislava 2. novembra (TASR) - Očkovacia schéma detí a mládeže sa u nás čoraz viac skvalitňuje. TASR o tom dnes informovala Asociácia všeobecných lekárov (AVL) pre deti a dorast, ktorá zároveň vyjadrila, že s počudovaním sleduje niektoré nekompetentné postoje a vyjadrenia k očkovaniu zo strany laikov, ale aj niektorých zdravotníkov.
Vo svojom stanovisku ďalej vysvetľuje, že pre výber očkovacích látok je rozhodujúca aj ekonomická situácia v krajine. "Inak sa riešia požiadavky na očkovacie látky v rozvojových krajinách, ako v tých, kde nie sú výdaje na zdravotníctvo problémom," uvádza AVL.
Najnovšie očkovacie látky sú podľa AVL nákladné, a preto sa aj na Slovensku plošné bezplatné očkovanie skvalitňuje postupne. Od roku 2005 u nás predtým používané očkovacie látky u detí do jedného roka života nahradili látky spôsobujúce menší výskyt komplikácií.
Asociácia opakovane oslovila kompetentných s požiadavkou úplne odstrániť zo slovenskej schémy očkovacie látky s obsahom thiomarsale, ktorý už aj v minulosti vyvolával u rodičov detí obavy z možných komplikácií.
Od roku 1999 sú v Európe snahy znižovať množstvo tejto látky vo vakcínach. Vyskytuje sa iba v dvoch používaných očkovacích látkach, a to v takom množstve a zložení, ktoré považuje Štátny ústav kontroly liečiv za neškodné. AVL tiež zdôraznila, že súčasný systém úhrady vakcín je postavený tak, že si rodičia môžu na tieto drahšie očkovacie látky priplatiť.
Všeobecní lekári pre deti a dorast sa snažia o individuálny prístup ku každému dieťaťu. Podľa AVL je isté, že čoraz viac sa treba venovať najmä očkovaniu ohrozených skupín obyvateľstva. "Viac treba v oblasti očkovania presviedčať argumentom a dať priestor aj názorom za a proti, nie postupovať násilne," uvádza asociácia.
Rokovanie o očkovaní prebehlo na pôde MZ SR už pred dvoma rokmi so záverom vytvoriť na pôde verejného zdravotníctva priestor na verejnú diskusiu o očkovaní a nechať možnosť verejnosti kontrolovať a sledovať aj túto oblasť.
"Je nutné vytvoriť medzirezortnú spoluprácu pre túto oblasť na pôde ministerstva zdravotníctva, ale aj v parlamente a priamo v regiónoch, kde deti žijú," uvádza asociácia.
sop vs