Nitra 2. novembra (TASR) - Slávnostné sväté omše k Sviatku Všetkých svätých a Pamiatke zosnulých konali sa dnes vo všetkých chrámoch a kostoloch starobylej Nitry i ďalších svätostánkoch Nitrianskej diecézy. V Biskupskom katedrálnom chráme svätého Emeráma Bazilike Minor na Nitrianskom hrade sa popri duchovnej slávnosti v katedrálnej lodi konali omše aj v kaplnke a kanonickej krypte, kde sa biskupi a kňazi diecézy stretávajú iba jedenkrát v roku. Modlitbami a tichou spomienkou vzdali kňazi úctu a prejavili vďaku mužom, ktorí svoj život zasvätili šíreniu Evanjelia, Božieho slova a kresťanskej viery.
Omšu na najstaršom cintoríne v Nitre na Cintorínskej ulici celebroval nitriansky dekan Peter Klech. Veriacim pripomenul hlboké tajomstvo a základ kresťanskej viery, spočívajúce v očakávaní večného života v dome Nebeského otca a stretnutia so svojimi drahými zosnulými.
Na Sviatok Všetkých svätých i dnes, v deň Pamiatky zosnulých, boli v Nitre a jej okolí cintoríny plné ľudí. V priaznivom počasí vynikla krása kvetinovej výzdoby cintorínov ožiarených tisícami sviečok a kahancov. Stovky sviečok osvetlili aj sochu ťarchavej ženy pred ústredným cintorínom, predstavujúcu pamätník nenarodeným deťom. Mnohé ženy priniesli k soche kytice chryzantém. Blikajúce svetielka pripomínajú po tieto dni aj miesta tragédií a zmarených životov na mnohých cestách v okolí Nitry. Varovne a asi aj deprimujúco pôsobí na vodičov povestná "cesta smrti" spájajúca Nitru so Zlatými Moravcami. Horiacich sviečok, kahancov, krížov a pamätných tabuliek pri nej je totiž z roka na rok viac.
V Nitre a jej prímestských častiach je 15 rôznych cintorínov, z ktorých päť je už zaplnených. Najstarším a najväčším je ústredný cintorín na Cintorínskej ulici, ktorý bol založený v roku 1780. Najstarší kríž pochádza z roku 1794. Kryptová kaplnka A. Vagyona, pred ktorou sa konajú omše v deň Pamiatky zosnulých, je z roku 1850.
Hodnotnými umeleckými dielami na tomto cintoríne sú náhrobné kamenné pomníky, ktoré vytvorili sochári Július Bartfay, Ján Koniarik, Jozef Pospíšil a iní. Pred cintorínom postavili v roku 1818 sochu svätého Floriána a v roku 1865 pri vchode do cintorína márnicu. V druhej polovici 18. storočia bol založený v Nitre židovský cintorín. V roku 1951 pribudol na cintoríne pamätník, pripomínajúci obete holokaustu. Na cintoríne je pochovaný vynikajúci židovský učenec, rabín Ezechiel Benet, ktorý zomrel s povesťou svätca a jeho hrob sa stal pútnickým miestom. K pietnym miestam patrí aj cintorín epidemickej nemocnice na predmestí Nitry v Mlynárciach. Na tomto mieste leží približne 750 vojnových zajatcov, najmä ruských, pravoslávneho, mohamedánskeho i katolíckeho vierovyznania.