"K tomuto trendu prispela dobrá spolupráca so zdravotnými poisťovňami a zvyšovanie počtu slovenských i zahraničných klientov. V Bardejovských Kúpeľoch sa ročne lieči alebo rekreuje 20 000 až 21 000 klientov s priemernou dĺžkou pobytu 8,5 dňa," uviedla pre TASR vedúca odboru pre obchodnú činnosť a. s. Bardejovské Kúpele Tamara Komorová.
Asi 40 percent z celkového počtu klientov tvoria občania najmä z Česka, Poľska, Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Izraela.
Vývoj návštevnosti však podľa jej slov vedenie kúpeľov nevníma negatívne. Stále sa totiž zvyšuje počet krátkodobých relaxačných a víkendových pobytov namiesto dlhodobejších. Znížil sa počet klientov vysielaných na kúpeľný pobyt prostredníctvom poisťovní, ktoré v minulosti zabezpečovali pravidelnú klientelu. Tú v súčasnosti kúpele nahradili samoplatcami. Aby sa zvýšila návštevnosť kúpeľných zariadení v Bardejove, do ponuky pribudli pobyty bez lekárskej prehliadky či krátkodobé pobyty, a to počas víkendu.
Viac klientov má prilákať aj pokračujúca modernizácia objektov - v auguste tohto roka sa ukončila plynofikácia celých kúpeľov. "V budúcnosti pripravujeme výstavbu nového krytého bazéna, rekonštrukciu balneoterapie a vybudovanie wellness centra," prezradila Komorová.
Na otázku, ako hodnotí spoluprácu kúpeľov so samosprávou, Komorová odpovedala, že najväčším problémom je zlá dopravná infraštruktúru na východe Slovenska. Aj propagácia kúpeľov v zahraničí prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch alebo iných štátom dotovaných organizácií je podľa nej nedostatočná.
Kúpele vyhľadávajú najmä pacienti s chorobami tráviaceho a obehového ústrojenstva, poruchami látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou.
Históriu si Bardejovské Kúpele začali písať koncom 18. storočia, prvá zmienka o bardejovských minerálnych prameňoch je v liste kráľa Bela IV. z roku 1247. V zozname hostí kúpele evidujú aj cisárovnú Alžbetu, nazývanú Sissi, ktorá tu pobudla v roku 1895.