Bratislava 3. novembra (TASR) - Podľa vyjadrenia jeho otca súčasné zákony vôbec nenapomáhajú tomu, aby sa vyšetrovanie prípadu urýchlilo.
"Každý, kto pozná tento prípad, vie, v akom stave je legislatíva. Tá napomáha skôr páchateľom," domnieva sa Daniel Tupý st. Zároveň dodal, že aj slovenská polícia koná len v rámci toho, čo jej zákony umožňujú. Preto si myslí, že by sa mali sprísniť postihy za prejavy extrémizmu.
Bývalý minister vnútra Vladimír Palko uviedol, že už počas jeho šéfovania rezortu vnútra bolo prijatých viacero účinných opatrení. "Prijali sme také opatrenia, ktoré uľahčujú vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Prípad Daniela Tupého ma osobne veľmi mrzel," povedal Palko. K otázke, či orgány v tejto veci konajú dostatočne, sa vyjadriť nechcel. Člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Béla Bugár je však presvedčený, že kompetentné orgány by mali konať na 180 percent. "Je potrebné, aby konali tak, aby to bol odstrašujúci prípad pre ostatných, ktorí by mali podobné chúťky," povedal Bugár.
Minister vnútra Robert Kaliňák koncom októbra oznámil, že na vyšetrenie vraždy študenta Daniela Tupého zriadil špeciálny tím. Vyšetrovací tím má údajne osem členov a velí mu žena. Sú v ňom príslušníci špeciálnych zložiek ministerstva vnútra. Rezort vnútra však nechcel o zriadení tímu informovať, aby nenarušil vyšetrovacie úkony. Polícii sa už údajne podarilo vypátrať troch ľudí, ktorí boli svedkami vraždy Daniela Tupého. Podozrivých páchateľov však polícia zatiaľ stále nemá. Za vraždu im hrozí 15 rokov odňatia slobody.
Rodina zavraždeného študenta nepripravuje žiadne verejné stretnutie k výročiu tejto udalosti. "Nemám pocit, že by sme mali organizovať nejaké stretnutie. Túto udalosť si pripomíname v úzkom kruhu rodiny," uzavrel Daniel Tupý st.
Chronológia udalostí od vraždy študenta Daniela Tupého
4. novembra 2005 - Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili pritom ďalších šesť študentov, jedného vážne.
8. novembra 2005 Spomienke na zavraždeného študenta Daniela Tupého bolo venované predstavenie muzikálu Vlasy na bratislavskej Novej scéne.
9. novembra 2005 - Organizácia Ľudia proti rasizmu (ĽPR) vyzvala ministra vnútra Vladimíra Palka, aby boj proti trestnej činnosti páchanej pravicovými extrémistami zaradil medzi politické priority rezortu. ĽPR mali navyše informácie, že medzi policajtmi a v armáde sa nachádza viacero pravicových extrémistov.
9. novembra 2005 - Ekumenická rada cirkví v SR (ERC SR) odsúdila konanie motivované myšlienkami rasovej a názorovej neznášanlivosti.
9. novembra 2005 - Odmenu v celkovej výške 400 tisíc korún ponúkali viaceré médiá tomu alebo tým, ktorí pomôžu polícii nájsť vraha Daniela Tupého. Medzi prvými, čo sa takto rozhodli pomôcť objasniť brutálnu vraždu, boli denník Nový Čas, televízia Markíza a rodičia zavraždeného. Každý z nich prispel 100 tisíc korunami. S rovnakou sumou sa k tejto iniciatíve pripojila TV JOJ.
9. novembra 2005 - Na boj proti neonacizmu a k prihláseniu sa k občianskej zodpovednosti v súvislosti s vraždou 21-ročného študenta Daniela Tupého postupne vyzývali umelci, občania, mimovládne organizácie i jednotlivci.
9. novembra 2005 - Pripomenúť si smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus vo všetkých jeho podobách prišlo na Hodžovo námestie v Bratislave 5 tisíc protestujúcich. Na protestnom zhromaždení sa zúčastnil z politických špičiek iba predseda NR SR Pavol Hrušovský. Pochodom ku miestu vraždy a zapálením sviečok si uctili pamiatku študenta. Protestné zhromaždenia sa konali aj v Košiciach, vo Zvolene a Prešove.
10. novembra 2005 - Polícia stále neodhalila páchateľov vraždy 21-ročného študenta Daniela Tupého. Na boj proti rasizmu a extrémizmu je na Ministerstve vnútra (MV) SR zriadená centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu, ktorá metodicky riadi a koordinuje podobné komisie, zriadené v krajoch.
10. novembra 2005 - Príbuzní, spolužiaci, pedagógovia, ale aj neznámi ľudia sa prišli na Nový cintorín v Žiline rozlúčiť s 21-ročným študentom Danielom Tupým. V zaplnenom dome smútku sa prítomným prihovoril aj Danielov pedagóg, básnik a textár Daniel Hevier. Na pohrebe sa zúčastnila aj poslankyňa NR SR Zuzana Martináková.
11. novembra 2005 - Bratislavský župan Ľubo Roman sa sumou 100 tisíc korún pripojil k médiám, ktoré vypísali odmenu na odhalenie vraha 21-ročného študenta Daniela Tupého. Celková výška odmeny pre toho, kto pomôže polícii nájsť vraha alebo vrahov mladíka, tak dosiahla pol milióna korún.
12. novembra 2005 - Vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili "zaujímavé stopy". V relácii rádia Expres Fakty X to povedal minister vnútra Vladimír Palko. Zdôraznil, že polícia sa prípadu venuje veľmi intenzívne, ale k ďalším podrobnostiam vyšetrovania sa zatiaľ nebude vyjadrovať.
12. novembra 2005 - Pod heslom Zastavme neonacistov! sa konal na mieste vraždy mladého študenta Daniela Tupého koncert, ktorého organizátorom bol Michal Kaščák. Cieľom podujatia bolo upozorniť na neonacistické násilie v uliciach slovenských miest a vyzvať "ľudí, ktorí majú city a emócie", aby sa postavili tejto hrozbe. Boj proti neonacizmu a fašizmu prišli podporiť aj viaceré významné osobnosti spoločenského života. Na mieste vraždy Daniela Tupého vznikne pamätník pre všetky obete rasovo a extrémisticky orientovaného násilia, povedal jeho otec približne 2000 prevažne mladých ľudí.
12. novembra 2005 - Protestné zhromaždenie sa uskutočnilo aj v Ružomberku.
21. novembra 2005 - Polícii sa naďalej nedarí vypátrať vrahov Daniela Tupého. Na namáhavosť objasňovania vplýva rýchly priebeh a spáchanie tohto skutku pod rúškom tmy. Polícia v súvislosti s týmto prípadom predviedla a vypočula už desiatky osôb. Obvinenie konkrétnej osobe nebolo vznesené.
7. decembra 2005 - ĽPR formou otvoreného listu ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi vyslovili znepokojenie nad policajnými akciami zameranými voči mládežníckym subkultúram. Privítali však zvýšenú aktivitu polície v boji proti extrémizmu po tragickej vražde mladého študenta Daniela Tupého.
22. februára 2006 - Polícia ani po tri a pol mesiaci pátrania neobjasnila vraždu žilinského študenta Daniela Tupého. Doposiaľ vyšetrovatelia vypočuli poškodených a rodinu zavraždeného študenta. Polícia tiež predviedla a vypočula už desiatky osôb, či už svedkov alebo podozrivých. Zaistila viacero biologických a vecných stôp a zbrane, ktoré skúmajú kriminalistickí experti. Polícia uskutočnila niekoľko stoviek bezpečnostných akcií vo vybraných pohostinských zariadeniach, v ktorých sa stretávajú záujmové osoby polície. Častokrát však išlo o miesta stretávania sa subkultúrnej mládeže.
23. februára 2006 - Otec zavraždeného študenta Daniela Tupého pred budovou Univerzity Komenského odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna skupinou neonacistov. Rektor univerzity František Gahér vyhlásil, že akademická pôda nebude akceptovať prejavy neonacizmu a rasizmu. Daniel Tupý starší vyjadril pochybnosti nad postupom polície a efektívnosťou ich práce.
14. marca 2006 - Študentská časť Akademického senátu FiF UK v Bratislave v súvislosti s vraždou študenta tejto školy Daniela Tupého vyzvala akademické obce na Slovensku, aby sa "občiansky zapojili do aktivít brániacich šíreniu scestnej neonacistickej ideológie v slovenskej spoločnosti, a to aj odmietnutím zmierňovania politiky fašistickej totality za slovenského štátu".
3. mája 2006 - Ani pol roka po vražde študenta Daniela Tupého nemá polícia v rukách jeho vrahov. Minister vnútra Martin Pado po rokovaní vlády napriek tomu tvrdil, že v oblasti boja proti extrémizmu neexistujú "zásadné problémy".
8. mája 2006 - Zavraždenie študenta Daniela Tupého a obete fašizmu si pripomenuli účastníci antifašistického happeningu, ktorý sa konal na Tyršovom nábreží, kde prišiel 21-ročný študent pred pol rokom o život údajne rukami neonacistov.
13. júna 2006 - Polícia ani po vyše siedmich mesiacoch vyšetrovania neodhalila vrahov študenta Daniela Tupého.
10. augusta 2006 - Vraždu 21-ročného študenta Daniela Tupého majú možno na svedomí muži z podsvetia a nie neonacisti, informovali denník Pravda a STV. Jedna z policajných verzií podľa Pravdy predpokladá, že mafiáni na náhodne vybraných osobách nacvičovali útok zblízka.
18. septembra 2006 - Rektor UK František Gahér na slávnostnom otvorení nového akademického roka 2006/2007 zdôraznil, že univerzita vytrvalo nalieha, aby štátne orgány odhalili vrahov študenta Filozofickej fakulty UK Daniela Tupého. Pre novinárov dodal, že v tejto súvislosti sa už kontaktoval aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý sľúbil vyšetrenie tejto udalosti.
19. septembra 2006 - Polícia ani po viac ako 10 mesiacoch od vraždy študenta Tupého nezadržala jeho vrahov. "Polícia naďalej koná a je aktívna. Ale situácia, ktorá sa počas vyšetrovania objavila, neumožňuje rýchlejší postup. Verím, že sa prípad prešetrí," povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Šéf ĽPR Daniel Milo postup polície schvaľuje a tvrdí, že muži zákona prípadu venujú dostatočnú pozornosť.
8. októbra 2006 - Minútou ticha si uctili pamiatku zavraždeného študenta Daniela Tupého a 50-tisícový šek odovzdali jeho otcovi kapitáni tímov Slovan Bratislava - MsHK ŠKP Žilina. Peniaze pôjdu na výstavbu pomníka na počesť obetiam rasistickej neznášanlivosti.
13. októbra 2006 - Príprava Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Bratislave pokračovala osadením základovej pätky, na ktorej bude socha stáť. Organizátori však nemali dostatok peňazí, oslovili preto verejnosť, aby sa zapojila do finančnej zbierky.
30. októbra 2006 - Vyšetrovanie vraždy študenta Daniela Tupého smeruje k tomu, že za zabitím stála skupina neonacistov, vyhlásil otec zavraždeného Daniel Tupý starší, ktorý má ako rodinný príslušník prístup k vyšetrovaciemu spisu. Polícia má podľa neho k dispozícii určité svedectvá a identikity možných páchateľov. Odmietol medializované informácie o tom, že za vraždou môžu stáť osoby z podsvetia. Problémom, ktorý brzdí vyšetrovanie, je podľa Tupého nedostatočná legislatíva. Tá bráni vyšetrovateľom získavať ďalšie dôkazy a svedectvá. Svedkovia podľa neho nie sú dostatočne chránení, a preto sa boja vypovedať proti páchateľom. Skosnatelé sú aj niektoré policajné postupy, myslí si otec zavraždeného študenta.
30. októbra 2006 - Univerzita Komenského spolu s rodinou a priateľmi Daniela Tupého vydala pri príležitosti výročia jeho zavraždenia knihu básní a myšlienok z pozostalosti Ticho po anjelovi. Rektor UK František Gahér s Tupým starším vyzvali verejnosť, aby prispela na zbierku na Pamätník obetiam extrémizmu.
3. novembra 2006 - Pamiatke študenta Daniela Tupého venovali organizátori benefičný koncert Trepot krídel na Námestí Andreja Hlinku v Žiline. Iniciátorom koncertu bol Danielov kamarát Tomáš Dlábik, pripravil ho spolu s občianskym združením Ľudia proti rasizmu a mestom Žilina.
4. novembra 2006 - Polícii sa nateraz v prípade vraždy Daniela Tupého podarilo vylúčiť všetky medializované verzie, podľa ktorých majú útok na svedomí muži z podsvetia. Polícia intenzívne pracuje na verzii, že na Daniela a jeho priateľov zaútočila skupina neonacistov, uviedol minister vnútra Robert Kaliňák. Keďže nešlo o objednanú vraždu, vyšetrovanie je podľa Kaliňáka komplikované.
4. novembra 2006 - Niekoľko desiatok ľudí sa stretlo na Tyršovom nábreží v Bratislave, kde presne pred rokom skupinka maskovaných mužov prepadla niekoľkých študentov. Dvadsaťjedenročný Žilinčan Daniel Tupý následkom zranení podľahol. Zaspomínať si na neho prišli okrem príbuzných, priateľov, spolužiakov a jeho pedagógov aj básnik Daniel Hevier, herec Marián Geišberg, speváčka Soňa Horňáková a minister vnútra Robert Kaliňák.
16. novembra 2006 - Akademickú pochvalu rektora UK za vynikajúce študijné a bádateľské výsledky si prevzalo 27 študentov. Na znak odporu akademikov aj študentov proti násiliu udelil rektor vyznamenanie in memoriam aj zavraždenému študentovi FiF UK Danielovi Tupému. Pochvalu prevzali jeho rodičia.
17. novembra 2006 - Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a Dňa študentstva, bol na Tyršovom nábreží v Bratislave, niekoľko metrov od miesta vraždy Daniela Tupého, odhalený pamätník obetiam rasizmu a neonacizmu.
23. októbra 2007 - Minister vnútra SR Robert Kaliňák zriadil špeciálny tím na vyšetrenie vraždy študenta Daniela Tupého. Skupina začala v týchto dňoch pracovať.