Ružomberok 4. novembra (TASR) Iniciatívu na vyhlásenie ružomberského cintorína za kultúrnu pamiatku pripravuje tamojší spisovateľ Radislav Kendera, ktorý je autorom publikácie Ružomberok - hlavný mestský cintorín. V súčasnosti zhromažďuje dokumenty, ktoré by chcel na budúci rok predložiť na posúdenie ministerstvu kultúry.
"Na ružomberskom panteóne sú na náhrobných kameňoch mená asi 200 osobností, ktoré významnou mierou pomohli pri rozvoji vzdelanosti, vedy, priemyslu, ale aj kultúry, školstva a športu na Slovensku," povedal Kendera. Dodal, že tam odpočívajú napríklad Dušan Makovický, spisovateľ, lekár a tajomník ruského literáta Leva Nikolajeviča Tolstého, spisovateľ Maroš Madáč i výtvarník Róbert Dúbravec. Kultúrnou pamiatkou je hrobka maliara Ľudovíta Fullu. Známa je krypta jezuitov, v ktorej bol pochovaný kňaz a politik Andrej Hlinka, kým ho nepreviezli do ružomberského mauzólea.
Starý ružomberský cintorín sa nachádzal do roku 1908 na miestach terajšej budovy súdu. V roku 1786 boli v Ružomberku dva cintoríny. Terajší Hlavný cintorín zriadili v roku 1913 na Kalvárii. Vytvorili ho ďaleko mimo obytnej zóny, teraz sa v jeho okolí nachádzajú rodinné domy.
Kendera (1962) pôsobí v súčasnosti ako tajomník Filozofickej fakulty KU. Je autorom viacerých kníh literatúry faktu o rodnom Ružomberku.