Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD) sa v dnešnej diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk vyhla odpovedi na otázku, ktorým občanom by odporučila vystúpiť z druhého piliera. "V sociálnej oblasti nikdy nemôžete jednoznačne popísať, že toto je pre vás výhodné alebo nevýhodné," skonštatovala s tým, že zotrvanie v kapitalizačnom pilieri si každý občan musí zvážiť sám. Otvorenie druhého piliera pritom ministerstvo odôvodňovalo práve nevýhodnosťou pre časť sporiteľov. Z nich Tomanová spomenula len tých, ktorí vstúpili nedobrovoľne a so správcovskými spoločnosťami sa súdia a ľudí tesne pred dôchodkom, ktorí si nebudú môcť nasporiť na dôchodkovú rentu. Za najväčší prínos novely považuje zavedenie princípu dobrovoľnosti, ktorý zabezpečí, že "v druhom pilieri by mali byť tí ľudia, ktorí sa tak rozhodli a ktorí tam chcú byť".
Predĺženie povinnej doby sporenia z 10 na 15 rokov nepovažuje Tomanová za protiústavné. Sporitelia totiž dostanú príležitosť slobodne sa rozhodnúť, či zmenu akceptujú alebo druhý pilier opustia. Zmena je podľa nej v prospech občanov, pretože si tak nasporia až o 50 percent viac peňazí. Poslanec SMK Béla Bugár si naopak myslí, že ide o retroaktívne ustanovenie a v prípade, že zákon nadobudne účinnosť, sú pripravení obrátiť sa na Ústavný súd.
Súčasná vláda by mala byť citlivejšia k problematike menšín, dokázala by tak predchádzať napätiu vo vzájomných vzťahoch, myslí si Bugár. Vzájomnú dôveru narušil podľa neho postup vlády pri financovaní národnostnej kultúry aj kroky ministra školstva, ktoré porušujú predchádzajúci štandard. Bugár sa kriticky vyjadril aj k politike vlastnej strany. Za chybu označil najmä otvorenie témy Benešových dekrétov.
Podpredseda Smeru-SD a vicepremiér Dušan Čaplovič nesúhlasil s tým, že by vláda porušila status quo vo vzťahu k občanom maďarskej národnosti. Zdôraznil však, že národnostná politika nemôže byť o len o maďarskej menšine.
Vláda pripravuje osvetové akcie
Vláda SR pripravuje sériu osvetových akcií, vrátane relácií v médiách, o tom, ako funguje sociálny systém, v relácii O päť minút dvanásť Slovenskej televízie (STV) to uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Plán ministerstva odmietla označiť za kampaň po chaotickom schválení novely zákona o sociálnom poistení a pred spustením celospoločenskej diskusie o veľkej novele zákona o sociálnom poistení, ktorý má byť hotový do polovice budúceho roka. Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v diskusii zdôraznila, že problém reformy sociálneho poistenia netkvie v nastavení druhého piliera, ale v nastavení prvého a opozícia sa podľa jej slov bude do verejnej diskusie o veľkej novele systému poistenia intezívne zapájať. Radičová upozornila, že ako ústavná činiteľka písomne požiadala prezidenta Ivana Gašparoviča o stretnutie v súvislosti s rozporuplným zákonom o sociálnom poistení, ktorý parlament schválil. Odpoveď od Kancelárie prezidenta zatiaľ nedostala, dodala.
Novela zákona o sociálnom poistení obsahuje podľa Radičovej slov protiústavný prvok, za ktorý poslankyňa považuje povinnosť pre invalidných dôchodcov vystúpiť z druhého piliera, čo vyústi do zhoršenia ich situácie a porušenia ich ústavných práv. Táto okolnosť a povinnosť predĺženia povinného sporenia v druhom pilieri o päť rokov sprísňuje podľa Radičovej podmienky na dôchodok pre určité skupiny obyvateľstva. Tomanová uviedla, že z druhého piliera vystúpia približne dve percentá sporiteľov, čo podľa Radičovej síce prinesie Sociálnej poisťovni určitú sumu, ale týmto dôchodcom bude treba vyplácať dôchodky z prvého piliera, čo problémy poisťovne nevyrieši, iba ich oddiali.
Navýšenie Správneho fondu Sociálnej poisťovne je podľa Tomanovej nevyhnutné na zavedenie informačných technológií v súvislosti s prechodom na euro.
Predseda SNS Ján Slota pre STV dnes uviedol, že systém dôchodkového zabezpečenia v SR nie je dobrý. Vychádza z čílskeho modelu, ktorý vo viacerých európskych krajinách zlyhal.