Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon nemá v SMK dobré meno. V dnešnej relácii televízie Markíza Na telo to povedal predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky.
Podľa Csákyho je Simon, ktorý ho kritizoval kvôli podliehaniu vplyvu Miklósa Duraya, v prvom rade podnikateľ a do SMK išiel kvôli získaniu výhod. "Pán Duray má v SMK svoje presne určené miesto," dodal Csáky.
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky vytesňuje svoju stranu na politickú perifériu. Pre TASR to v reakcii na dnešnú Csákyho kritiku povedal poslanec SMK Zsolt Simon.
"Ja to nevnímam v osobnej, ale straníckej rovine a pre mňa sú kardinálnou otázkou preferencie strany a to, že sa vytesňujeme už aj z opozičného politického priestoru na perifériu," vysvetlil Simon, podľa ktorého sa predseda strany vyhol odpovedi na otázky, prečo klesá tak koaličný potenciál strany, ako aj preferencie. "Pán Csáky má problém s tým, že odklonil hodnotovú orientáciu strany a nevie sa zbaviť tieňa Miklósa Duraya," dodal Simon, ktorý trvá na tom, že Durayov vplyv na Csákyho je dominantný. To dnes predseda SMK odmietol so slovami, že Duray má v strane presne určené miesto.
Predseda SMK zastáva názor, že strana bude dlhodobo presadzovať ospravedlnenie a symbolické odškodnenie za následky Benešových dekrétov. List, ktorý v súvislosti s v tom čase pripravovaným uznesením o nemennosti Benešových dekrétov poslal do Bruselu, bol podľa neho logickou reakciou na neadekvátnu iniciatívu Slovenskej národnej strany. "Je z toho teraz európska téma, ja to veľmi ľutujem," povedal. Csáky odsúdil aj akékoľvek zakladanie polovojenských jednotiek. "Asi je v Európe vírus," reagoval na vznik maďarskej, českej a rumunskej gardy. Na margo súkromnej návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Slovenskej republike Csáky poznamenal, že jeho záujem o menšiny je úplne normálny, "malí a zakomplexovaní ľudia z toho majú problém," povedal.
Csáky kriticky hodnotil aj diskusie s SDKÚ-DS a KDH o kandidátovi na prezidenta, kde najmä KDH podľa neho uprednostňuje stranícky pohľad. "SMK bude v tejto veci flexibilná," uzavrel.
Nie som zástanca maďarskej gardy
Nie som zástanca Maďarskej gardy, uviedol Pál Csáky. Dodal, že nepotrebujeme Maďarskú gardu, ani Slovenskú pospolitosť a priklonil sa k názoru, že by sa v spolupráci s poslancami Európskeho parlamentu malo začať diskutovať o tom, ako takéto združenia zakázať. Na otázku TV Markíza, či si myslí, že maďarský prezident László Sólyom dostatočne razantne odsúdil Maďarskú gardu, Csáky odpovedal otázkou, či Ivan Gašparovič dostatočne razantne odsúdil Slovenskú pospolitosť. Na margo Sólyomovej súkromnej návštevy Komárna uviedol, že necítil potrebu sprostredkovať stretnutie prezidentom SR a Maďarska. To, že Sólyom dosiaľ Gašparoviča nepozval na oficiálnu návštevu Maďarska označil Csáky za jeden z možných dôsledkov súčasných slovensko-maďarských vzťahov.
Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš nerobí podľa Csákyho dobré meno SR v zahraničí. Csáky tvrdí, že Kubišove výroky na adresu MR si všimli aj zahraničné denníky, predovšetkým Die Presse a Algemeine Zeitung, kde podľa jeho slov polemizovali o tom, či Európska únia potrebuje takéto Slovensko. Návrhu na Kubišovo odvolanie z postu nie je podľa Csákyho v parlamente dostatok hlasov.
Otázka menšín nie je podľa Csákyho vecou vnútroštátnou, ale európskou. Jednou z príčin, prečo sa slovensko-maďarské vzťahy dostali až na pôdu Európskeho parlamentu, je podľa jeho slov zahrnutie Slovenskej národnej strany do vládnej koalície. Dodal, že skupina európskych socialistov by mala navštíviť Slovensko a všímať si predovšetkým vývoj v slovensko-maďarských vzťahoch. Na otázku TV Markíza, či je pripravený stretnúť sa v diskusnej relácii s Jánom Slotom, povedal, že nie, pretože nechce, aby sa jej priebeh znížil na "úroveň štvrtej cenovej skupiny."
Situáciu v opozícii označil Csáky za problematickú a takú, ktorá môže vyústiť do prehry v prezidentských voľbách. " V KDH panuje prehnaný egoizmus, SDKÚ-DS sa orientuje na riešenie svojich vnútorných problémov," uviedol Csáky. K prípadnej prezidentskej kandidatúre Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) sa nevyjadril a dodal, že pri hľadaní spoločného opozičného kandidáta sa SMK bude správať flexibilne a kolegiálne.
Opozičné pravicové strany robia podľa predsedu SMK Pála Csákyho všetko pre to, aby prehrali najbližšie prezidentské voľby v roku 2009. Csáky to vyhlásil v televízii Markíza. Opozícia už skôr ohlásila, že chce hľadať spoločného kandidáta proti súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi, v KDH sa však neskôr objavili úvahy aj o vlastnom kandidátovi.
"Opozícia teraz podceňuje situáciu. Momentálne práve robí všetko pre to, aby sme prehrali prezidentské voľby," vyhlásil dnes Csáky. Kresťanským demokratom vytkol "egoizmus", najväčšej opozičnej strane SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu zas podceňovanie situácie.
Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová, o ktorej sa uvažovalo ako o možnej uchádzačke, dnes v STV tvrdila, že opozičné strany chcú postupovať jednotne. "Platí dohoda medzi opozičnými stranami, že sa pokúsia nájsť spoločného kandidáta," vyhlásila.
V KDH sa za možného kandidáta považoval predseda Pavol Hrušovský, ten však dnes tiež nechcel svoje ambície bližšie komentovať. "Zatiaľ nebolo by vhodné, aby som zverejnil, aké mená sa (v KDH) diskutujú," povedal šéf kresťanských demokratov v STV.
Práve nejednotnosť pripravila podľa analytikov pravicové strany o víťazstvo v minulých prezidentských voľbách, keď sa do druhého kola nedostal ani jeden z ich kandidátov.
Autor: ks

Beata
Balogová
