SME

Rezorty sa nedohodli na správe reedukačných domovov

Bratislava 5. novembra (TASR) - Zamestnanci reedukačných domovov nesúhlasia s prechodom týchto zariadení spod pôsobnosti Ministerstva školstva (MŠ) SR ...

Bratislava 5. novembra (TASR) - Zamestnanci reedukačných domovov nesúhlasia s prechodom týchto zariadení spod pôsobnosti Ministerstva školstva (MŠ) SR pod Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa MPSVR Oľga Škorecová, o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností stále prebieha diskusia a riešenie by malo vzísť v tomto roku.

"Situácia je zatiaľ nerozhodná," uviedol pre TASR minister školstva Ján Mikolaj. Vysvetlil, že sa uskutočnilo niekoľko rokovaní odborných komisií a pracovných skupín so záverom, aby reedukačné domovy ostali v pôsobnosti jeho rezortu. Prechod týchto špeciálnych školských zariadení, ktoré majú poskytovať odbornú pomoc deťom s poruchami správania sa, vyplýva zo zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a predpokladá sa k júnu 2008. "Bývalá vláda rozhodla, že tieto domovy majú ísť pod MPSVR. Museli by sme zmeniť zákon," uzavrel Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci domovov sa obávajú, že po prechode pod MPSVR dôjde k likvidácii týchto špeciálnych školských zariadení. Aj z tohto dôvodu sa s petíciou za zachovanie pôvodného stavu obrátili na Kanceláriu Národnej rady SR a problémom sa už zaoberal parlamentný výbor pre vzdelanie a mládež. Ako zdôraznila Škorecová, zariadenia naďalej ostanú v správe štátnych orgánov a preto sú akékoľvek obavy o ich ďalšiu existenciu neopodstatnené.

Objasnila, že jednou z výhod, ktorú by prechod mohol priniesť, je aj efektívnejšia súčinnosť reedukačných domovov s detskými domovmi. "Určitá časť detí s nariadenou ústavnou starostlivosťou je na základe diagnostiky premiestnená do týchto zariadení. MPSVR má záujem zefektívniť spoluprácu domovov a reedukačných zariadení tak, aby dieťa s poruchou správania bolo po reedukačnom procese vrátené späť do domova," povedala. Dodala, že domov je otvorené zariadenie a viac sa približuje životnej realite ako režimovo fungujúce reedukačné domovy.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodu v prechode zariadení vidí aj predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domov Jozef Mikloško. "MPSVR má komplexnú starostlivosť o deti, ktoré sú buď kandidátom na náhradnú starostlivosť alebo sú v náhradnej starostlivosti," reagoval pre TASR. Ako vysvetlil, znamená to, že rezort pracuje s rodinou, má sieť náhradného rodičovstva a ďalšie. "Môže kontinuálne zabezpečiť, aby sa pracovalo s dieťaťom a aj s rodinou. Reedukácia bez práce s rodinou má veľmi limitované výsledky," zhrnul.

Prechod zariadení vyplýva aj z procesu zjednocovania výkonu ústavnej starostlivosti do pôsobnosti jedného rezortu. Tento proces prebieha v určitých etapách a začal sa už v roku 1996. "V súčasnosti sa teda ústavná starostlivosť nariadená súdom realizuje výlučne v zariadeniach v pôsobnosti rezortu práce (zhruba 120 zariadení pre cca 5200 detí), s výnimkou posledných 14 zariadení - reedukačných detských domovov a reedukačných domovov pre mládež, ktoré patria pod rezort školstva," vymenovala Škorecová.

SkryťVypnúť reklamu

MŠ argumentuje potrebu zachovania súčasného stavu napríklad zachovaním jednotného riadenia školy a výchovy v jednom zariadení alebo umožnenie tzv. dobrovoľných pobytov detí v zariadeniach (na základe žiadosti ich rodičov).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 057
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 210
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 594
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 292
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 711
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 991
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 188
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 057
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu