Predseda najsilnejšej opozičnej stany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes obvinil vedenie parlamentu z manipulácie s prijatou novelou zákona o sociálnom poistení. Reagoval tak na informácie, že z textu zákona vypadol pozmeňovací návrh opozičnej poslankyne Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) napriek tomu, že ho poslanci schválili. Predseda parlamentu Pavol Paška by sa mal k prípadu vyjadriť popoludní.
VIDEO - Mikuláš Dzurinda
"Som presvedčený, že bez politického požehnania vedenia parlamentu by si to legislatívny odbor netrúfol urobiť. Verejne vyzývam predsedu NR SR Pavla Pašku, aby sa nepohrával so základnými pravidlami demokracie, aby rešpektoval Ústavu SR a aby podpísal iba také znenie zákona o sociálnom poistení, aké bolo odhlasované v NR SR," vyhlásil na dnešnom mimoriadnom brífingu expremiér.
Radičovej návrh vypadol
Už krátko po minulotýždňovom hlasovaní parlamentu o novele vyšlo najavo, že poslanci zrejme prijali v predlohe dva protichodné návrhy o možnosti vstupu do druhého dôchodkového piliera.
Počas víkendu sa objavila informácia, že v texte zákona, ktorý by mal posudzovať ešte prezident Ivan Gašparovič, chýba Radičovej návrh.
Legislatívny odbor parlamentu pritom v znení novely zákona o sociálnom poistení zverejnenom na internetovej stránke NR SR ponechal paragraf 123e, ktorý mal na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej zo zákona vypadnúť.
Radičovej návrh, ktorý schválili poslanci pri záverečnom hlasovaní o dôchodkovej novele, mal takýmto spôsobom zamedziť možnosti vstúpiť do 2. dôchodkového piliera počas prvého polroka budúceho roka, kedy bude tento pilier dočasne otvorený. V novele tak ostal len pôvodný, protichodný návrh zo spoločnej správy výborov, ktorý vstup do sporivého piliera ľuďom, ktorí v ňom doteraz neboli, umožňuje.
Dzurinda navrhne Pašku odvolať, ak novelu podpíše
Dzurinda dnes zároveň pripustil aj podanie na Ústavný súd (ÚS) SR. Okamžitou reakciou na podpis zverejneného znenia dôchodkovej novely predsedom parlamentu by bolo zvolanie mimoriadnej schôdze na Paškovo odvolanie. Po jeho podpise prezidentom Ivanom Gašparovičom by však nasledoval ďalší krok. "Ak by takýto trápny, podvodný zákon nadobudol účinnosť, samozrejme by sme dali podanie na Ústavný súd," doplnil Dzurinda.
Podľa opozície je pritom zmätočné hlasovanie o novele zákona o sociálnom poistení dôvodom na to, aby prezident Gašparovič vrátil schválenú novelu späť do parlamentu. Podľa jeho hovorcu Mareka Trubača sa prezident rozhodne v zákonom stanovenej lehote 15 dní od doručenia zákona.
Paška asi pošle prezidentovi dôchodkovú novelu v dvoch alternatívach
Predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška odošle do prezidentskej kancelárie zmätočne schválenú novelu zákona o sociálnom poistení v dvoch alternatívach. Predpokladá, že prezident následne novelu vráti späť do parlamentu. Paška to povedal na dnešnom brífingu.
Paška sa tak rozhodol po dnešnom rokovaní Stálej komisie pre Ústavu a rokovací poriadok NR SR, kde spolu s odborníkmi konštatoval, že situácia, ktorá nastala pri hlasovaní o novele, nemá ani precedens ani oporu v ústave, zákonoch či rokovacom poriadku.
Paška pripomenul, že toto riešenie nebolo jediné možné, vzhľadom na kritiku opozície i médií sa však rozhodol uplatniť spomínaný postup. „Aby sme predišli špekuláciám, pravdepodobne to odíde v takej konštrukcii, ako to hlasovanie prebehlo,“ povedal Paška.
Uverejnenie novely na internete vo verzii nezohľadňujúcej schválený pozmeňujúci návrh Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) Paška vysvetlil ako vlastné rozhodnutie, ktoré zdôvodnil tým, že v zmysle zákona musela Národná rada SR do troch dní od schválenia uverejniť schválené znenie novely a tým, že schválením spoločnej správy sa už nemalo o spornom pozmeňujúcom návrhu hlasovať.
„Tým, že vzniká názor, že to nie je jediné ústavné riešenie, ale je minimálne také korektné ako iné, rešpektujem názor odborníkov i to, že môže vznikať pocit, že nie je správne,“ dodal Paška. Predseda parlamentu chce o situácii hovoriť s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
„Predpokladám, že riešením by mohlo byť vrátenie návrhu zákona do Národnej rady a opätovné prerokovanie,“ povedal Paška s tým, že verí v riešenie, ktoré upokojí „túto búrku v pohári vody.“
KDH chce odvolať Číža
Iná opozičná strana, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), zamerala kritiku voči podpredsedovi parlamentu Miroslavovi Čížovi (Smer-SD). Poslanecký klub KDH chce navrhnúť zákonodarcom jeho odvolanie z funkcie za to, že sa údajne vyjadril za vyškrtnutie sporného pozmeňovacieho návrhu Radičovej z novely. Poslanci za KDH tiež podporili odvolanie Pašku, pokiaľ by novelu bez pozmeňovacieho návrhu podpísal.
Číž: Politika KDH, ako ju prezentuje Lipšic, je len otázkou konfrontácie
Politika Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) tak, ako ju prezentuje jeho poslanec Daniel Lipšic, je len otázkou konfrontácie, znepokojovania atmosféry a často jej chýbajú elementárne a racionálne prvky. Na margo návrhu možného odvolania svojej osoby z dielne KDH to dnes pre TASR povedal podpredseda NR SR za Smer-Sociálnu demokraciu Miroslav Číž.
"Bohužiaľ, nechce sa (Lipšic, pozn. TASR) sporiť o hodnotách, o zásadných otázkach správania štátu, ale o nezmysloch. Tento krok je výrazom tejto politiky. Nič viac, nič menej," uviedol Číž. Za absolútny nezmysel označil tvrdenia KDH, že svojimi medializovanými vyjadreniami spochybnil zásady parlamentnej demokracie, na ktorých je založená Ústava SR. Hnutie takýmto spôsobom reagovalo na slová Číža o tom, že v novele zákona o sociálnom poistení nemá byť zahrnutý riadne odhlasovaný pozmeňovací návrh opozičnej poslankyne.
Na otázku TASR, či aj naďalej má podporu v radoch svojej parlamentnej strany, odpovedal, že si nevie predstaviť, že by ju Lipšic takýmito nezmyselnými návrhmi mohol spochybniť. "Tieto návrhy spochybňujú povolebné usporiadanie, ktoré bolo výsledkom politickej dohody, takže z tohto dôvodu je to nebezpečné v tom zmysle, že potom zostáva pochybné, do akej miery platia predchádzajúce dohovory, ktoré sme urobili," mieni poslanec.
Rovnako si nevie predstaviť, že by aj v prípade koaličných partnerov došlo k nejakému poklesu dôvery voči jeho osobe.
Autor: mv, šif, video - Monika Žemlová

Beata
Balogová
