BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Vládou schválená rozšírená misia Slovenskej republiky v Afganistane, ktorá sa začne v krajine formovať v prvom štvrťroku 2008, bude mať dlhodobý charakter. Na dnešnom stretnutí so zástupcami slovenských médií na to upozornil veľvyslanec Slovenskej republiky pri NATO Igor Slobodník. Misia má neobmedzený mandát. "Je jasné, že to nie je na tri roky, keď to mám obmedziť smerom nadol. Táto misia s nami bude určite oveľa dlhšie," pripomenul Slobodník. Vláda 17. októbra odsúhlasila návrh Ministerstva obrany SR na navýšenie počtu slovenských vojakov v Afganistane. Rezort obrany žiadal o vyslanie maximálne piatich príslušníkov Ozbrojených síl (OS) Slovenskej republiky na veliteľstvá ISAF, piatich príslušníkov OS SR do provinčných rekonštrukčných tímov. Ďalší piati slovenskí vojaci by mali pôsobiť v operačných výcvikových tímoch. Osem príslušníkov vojenského zdravotníctva by malo ísť do poľnej nemocnice na leteckej základni KAIA v Kábule. Do Afganistanu na základňu Tarin Kowt v provincii Uruzganby by mala odísť strážna čata, ktorú má tvoriť do 35 príslušníkov OS SR. Jej príslušníci nebudú opúšťať základňu.
Naša misia má podľa Slobodníkových slov prispieť do rovnováhy medzi operačnými potrebami NATO a tým, ako chce Slovenská republika prispieť k rozvoju Afganistanu. "Dôležité je, že tento príspevok prichádza na juh Afganistanu v čase, keď v aliancii pokračuje vnútorná diskusia o tom, ako správne rozložiť bremeno zodpovednosti, ktoré v Afganistane spojenci nesú," dodal slovenský veľvyslanec. Pre úspech slovenskej misie by bolo veľmi komplikované, keby Holandsko ďalej predlžovalo obdobie, v ktorom sa nedozvieme, či bude krajinou, v rámci ktorej bude pôsobiť náš kontingent aj po lete 2008, zdôraznil Slobodník. Dúfa, že nasledujúci týždeň holandský parlament rozhodne o predĺžení
Výcvik afganskej polície výrazne zaostáva za výcvikom vojenských síl krajiny. Jedným z dôvodov je korupcia, ktorá je v afganských policajných silách dosť rozšírená. Slobodník si nemyslí, že vykrývanie tejto kvalitatívnej medzery je platformou pre NATO. "Je to skôr Európska únia, kto tu prevezme významnejšiu úlohu. V súčasnosti už v Kábule pôsobí približne 200-členná misia EÚ, ktorej úlohou je pôsobiť pri budovaní afganských policajných štruktúr. Slovenská republika bude mať tiež možnosť zapojiť sa do tejto činnosti," dodal Slobodník.
Nikto nehovorí o výraznom zvýšení počtu vojakov nad 50 000, ktorí v medzinárodnej operácii v Afganistane pôsobia, reagoval Slobodník na otázku, čo je pre úspech operácie kritické. Úzkym miestom je podľa jeho slov skvalitnenie koordinácie NATO s ďalšími aktérmi, ktorí v Afganistane sú a majú svoje špecifické úlohy. Budovanie policajných síl bude mať na starosti Európska únia, rekonštrukciu Afganistanu a jeho hospodársky a sociálny rozvoj zasa OSN. Slobodník však zdôraznil, že OSN bude musieť byť v tomto smere aktívnejšia. Svoju úlohu zohráva aj Svetová banka. Koordinácia, lepšia deľba práce a lepšie vymedzenie kompetencií sú oblasti, do ktorých medzinárodné spoločenstvo sústredí svoje úsilie, dodal Igor Slobodník.