"V minulosti sme o tomto ochorení na našom území nevedeli, dnes to máme jednoznačne potvrdené," uviedol Peťko. Anaplazmóza sa na človeka prenesie do 30 hodín po prisatí sa nakazeného kliešťa. V tele napáda biele krvinky, a oslabuje tým imunitný systém. Človeku spôsobuje horúčky, nechuť jesť či bolesti hlavy. Bakteriálne ochorenie môže byť smrteľné len vo výnimočných prípadoch. Kliešte tiež prenášajú lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
Odhaliť anaplazmózu pomohlo podľa Peťka najmä zdokonalenie diagnostických metód. Baktériu v kliešťoch vedci v súčasnosti zisťujú aj pomocou analýzy jeho DNA. Anaplazmóza zatiaľ na Slovensku u človeka nebola zistená, podľa Peťka však dôvodom môže byť, že lekári doteraz nemali možnosť ju odhaliť.
V Európe bola anaplazmóza u človeka prvýkrát zistená v roku 1997 v Slovinsku. Doteraz je v Európe známych len 25 prípadov prenesenia tejto baktérie na človeka, v Spojených štátov však doteraz identifikovali už približne 3000 nakazených ľudí.
Parazitológovia hľadajú rýchlu a účinnú metódu na zistenie choroby u ľudí. Presná diagnostika by totiž podľa Peťka výrazne pomohla lekárom pri určení správnej liečby.