"Nepodpíšem ten zákon," povedal dnes novinárom Gašparovič. Prezident Paškovi sľúbil, že novelu vráti rýchlo, aby o nej poslanci mohli opäť hlasovať. Parlament sa na ďalšej riadnej schôdzi zíde koncom mesiaca.
Problém vznikol minulý týždeň, keď vedenie parlamentu dalo pri schvaľovaní zákona omylom hlasovať o pozmeňovacom návrhu opozičnej poslankyne Ivety Radičovej. Predtým totiž parlament schválil úpravu, ktorá by umožňovala vstupovať do druhého piliera ľuďom, ktorí v súčasnosti platia odvody len do štátnej Sociálnej poisťovne. Radičovej pozmeňovací návrh však túto možnosť vzápätí zas zrušil.
Konflikt sa ešte vyostril po tom, čo sa na internetovej stránke zákon objavil bez opozičného pozmeňovacieho návrhu. Opozícia Pašku obvinila z manipulácie so schváleným návrhom a hrozila návrhom na jeho odvolanie.
Hoci Paška nakoniec prezidentovi odošle návrh s oboma odporujúcimi ustanoveniami, obhajoval aj pôvodný postup, keď úradníci opozičnú úpravu zo zákona úplne vyčiarkali. "Som presvedčený, že postup bol správny," tvrdil dnes Paška.
Novela počíta so zmenami v dôchodkovej reforme, ktorú presadila minulá vláda Mikuláša Dzurindu. Po reforme si začalo zhruba 1,5 milióna ľudí časť povinných odvodov odkladať na účtoch v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach. Po novom by mali dostať možnosť zo systému vystúpiť.
Paška informoval prezidenta aj o zrušení imunity
Predseda NR SR dnes Gašparoviča informoval aj o pripravovanej novele ústavy, ktorou má byť zrušená priestupková imunita poslancov. Do parlamentu ju spolu s Paškom predloží podpredseda NR SR Miroslav Číž a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Mojmír Mamojka. Text novely pripravila Stála komisia pre ústavu a rokovací poriadok a do NR SR ju Paška predloží do piatku 9. novembra. "Ja túto iniciatívu veľmi vítam, pretože som presvedčený, a hovorím to od poslednej novely ústavy k poslaneckej imunite, že znenie poslaneckej imunity v ústave je zlé," reagoval Gašparovič, podľa ktorého by poslanci mali mať imunitu len na výroky v parlamente.
Paška predpokladá, že novela ústavy by vzhľadom na deklarovanú podporu opozície mala v prvom čítaní bez problémov uspieť. "Zásadnú pripomienku, odmietnutie, má len Slovenská národná strana (SNS)," uviedol na brífingu 5. novembra predseda NR SR.
Po schválení v prvom čítaní mieni Paška požiadať o 60-dňovú lehotu na prerokovanie v čítaní druhom, čo by malo vytvoriť dostatočný časový priestor na prípravu noviel súvisiacich zákonov, ako sú napríklad zákon o priestupkoch či zákon o poslancoch.