Bratislava 6. novembra (TASR) - Veľká októbrová socialistická revolúcia (VOSR) zmenila dejiny 20. storočia nepochybne významným spôsobom. Prvýkrát v dejinách sveta bol realizovaný projekt moderného totalitarizmu, predpokladajúci zapojenie do mašinérie režimu všetkých občanov bez rozdielu.
Pri príležitosti 90. výročia VOSR, ktoré pripadá na 7. november, to v rozhovore pre TASR uviedol politológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.
VOSR podľa Marušiaka však zároveň znamenala realizáciu koncepcie alternatívy voči kapitalizmu, vo vzťahu ku ktorému sa museli definovať všetky neskoršie antikapitalistické hnutia. Pre európske socialistické hnutie znamenala VOSR rozkol na sociálnu demokraciu, resp. socialistov, hlásiacich sa k demokratickým princípom, a komunistov, vysvetlil.
Sociálni demokrati následne prispeli k sformovaniu európskeho konsenzu už v medzivojnovom období, pokračoval Marušiak. "Ale najmä po druhej svetovej vojne, keď na jednej strane akceptovali existenciu trhovej ekonomiky, zároveň sa však v Európe, ale čiastočne aj v USA postupne etabloval model welfare state (sociálny štát)."
Rusko v dôsledku boľševickej revolúcie podľa Marušiaka prestalo byť iba jednou z viacerých svetových veľmocí, ale stalo sa aj jedným z pólov ideologického súperenia. Svoje veľmocenské ašpirácie legitimizovalo aj ideologickým posolstvom, ktoré bolo zásadne odlišné od posolstva jeho súperov.
Na otázku, či bola VOSR začiatkom komunistického experimentu, ktorý trval v Rusku do roku 1991, Marušiak odpovedal: "Nepochybne áno, hoci komunistický systém sa v priebehu času menil jednak zo systémového hľadiska, ale predovšetkým z hľadiska ideového. Prvou vážnou zmenou bolo opustenie konceptu svetovej revolúcie po Leninovej smrti, keď Stalin presadil model budovania socializmu v jednej krajine." Následne sa podľa Marušiaka komunistická ideológia definitívne stala primárne nástrojom veľmocenskej politiky Ruska.
"A na čo by sme nemali zabudnúť, pre Rusko znamenala boľševická revolúcia krvavú čistku v kultúre, politike, vede, ekonomike. Spôsobila rozsiahlu emigračnú vlnu a z hľadiska duchovného a intelektuálneho života škody, z ktorých sa ruská spoločnosť doposiaľ veľmi ťažko spamätáva," dodáva politológ.