Bratislava. V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave sa dnes uskutočnila výstava plná bleskov a vysokého napätia. Elektrická „show“ bola súčasťou vernisáže venovanej Nikolovi Teslovi - autorovi mnohých vynálezov, ktoré dnes považujeme za bežné.
"Bez jeho vynálezov by neboli mobilné telefóny ani internet," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v SNM autorka výstavy Matea Brstilo Rešetar z Chorvátskeho historického múzea v Záhrebe.
Podľa nej Tesla na cestách do Viedne, Budapešti a do iných krajín stále obchádzal Bratislavu, preto priviezli jeho výstavu. Medzi exponátmi je Teslov transformátor s napätím 100 000 voltov či medené vajce, ktoré sa rozkrútením pomocou magnetického poľa postaví na svoj hrot. Tento vynález Tesla prezentoval na Svetovej výstave v Chicagu v roku 1893.
Návštevník si môže vyskúšať kovovú Faradayovu klietku, ktorá chráni pred bleskom.
VIDEO: Faradayova klietka v múzeu
Aj ďalšie modely sú funkčné a mladí lektori ich odborne a zrozumiteľne sprístupnia i školským návštevám.
"Tesla odišiel do Ameriky, aby uplatnil svoje vynálezy," zdôvodnila jeho odchod z rodnej krajiny kurátorka výstavy. Podľa nej sa v roku 1884 zamestnal u Edisona, ktorý mu sľúbil 50 000 dolárov, ak vylepší jeden generátor. Keď to dokázal, išiel si pre odmenu a Edison sa ho spýtal, či nepozná americký humor. "Tesla dal hneď výpoveď a odvtedy žil skromne, všetky peniaze investoval do materiálov a výskumov," dodala Rešetar. V Amerike nikdy nemal vlastný dom a býval iba v hoteloch. V jednom z nich zomrel opustený v malej izbe 7. januára 1943.
Tesla sa venoval bádaniu striedavého prúdu a boj medzi ním a jednosmerným prúdom ukončil v roku 1896 spustením hydrocentrály na Niagarských vodopádoch. Vynálezca objavil činnosť indukčných motorov, patentovali mu elektrické zapaľovanie benzínových motorov, transformátor, generátor, tachometer, turbínu, neónové svetlo, hromozvod, princíp radaru, je otcom rádio-technológie.
V roku 1898 opísal prenášanie nielen ľudského hlasu, ale aj obrazov a z jeho vynálezov sa vyvinuli elementy, vďaka ktorým sledujeme televíziu. O dôležitosti a stále živej potrebe vynálezov Teslu svedčia aj mnohé firmy či predajne s jeho menom v rôznych krajinách.
Výstavu, pri príležitosti 150. výročia narodenia vynálezcu realizovalo Národné múzeum v spolupráci s Historickým múzeom a Technickým múzeom z Chorvátska a Slovenským technickým múzeom z Košíc. Výstavu môžu návštevníci v Bratislave vidieť do 31. januára 2008.
Autor: (tasr, šif, Slávka Straková) video - Slávka Straková

Beata
Balogová
