Po dnešnom stretnutí predsedov opozičných strán to povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Pripomenul, že koalícia nepodporila návrh na zrušenie trestno-právnej imunity poslancov s výnimkou výrokov v parlamente, ktorý opozícia predložila na jar tohto roku. Aktuálny návrh z dielne Stálej komisie pre ústavu a rokovací poriadok má zrušiť len priestupkovú imunitu poslancov, imunita v prípade trestných činov im má ostať. "Výstupy z ústavnej komisie považujem za pokračovanie populistickej politiky," reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Pripustil však, že KDH podporí akékoľvek zúženie poslaneckej imunity, teda aj návrh z dielne Pavla Pašku. Výhrady k tejto novele však už vyjadrila SNS, ako aj ĽS-HZDS.
Predseda NR SR dnes o pripravovanej novele ústavy, ktorou má byť zrušená priestupková imunita poslancov, informoval aj prezidenta Ivana Gašparoviča. Do parlamentu ju spolu s Paškom predloží podpredseda NR SR Miroslav Číž a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Mojmír Mamojka (Smer-SD). Text novely pripravila Stála komisia pre ústavu a rokovací poriadok a do NR SR ju Paška predloží do piatka 9. novembra. "Ja túto iniciatívu veľmi vítam, pretože som presvedčený, a hovorím to od poslednej novely ústavy k poslaneckej imunite, že znenie poslaneckej imunity v ústave je zlé," reagoval Gašparovič, podľa ktorého by však poslanci mali mať imunitu len na výroky v parlamente.
Paška predpokladá, že novela ústavy by vzhľadom na deklarovanú podporu opozície mala v prvom čítaní uspieť. Ako uviedol na brífingu 5. novembra, po schválení v prvom čítaní mieni požiadať o 60-dňovú lehotu na prerokovanie v čítaní druhom, čo by malo vytvoriť dostatočný časový priestor na prípravu noviel súvisiacich zákonov, ako sú napríklad zákon o priestupkoch či zákon o poslancoch.