Bratislava 6. novembra (TASR) - Slovenská justícia je dennodenne konfrontovaná so súdnymi prieťahmi, keď v súčasnosti evidujeme približne 22.000 súdnych sporov starších ako päť rokov. Povedal dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin na Neformálnom ekonomickom fóre Hospodárskeho klubu (HK) vo svojom vystúpení na tému Spravodlivosť v SR.
"Dovoľte, aby som aj ja na tomto fóre predniesol plány a zámery na zlepšenie vymožiteľnosti práva na Slovensku a zrýchlenia súdneho konania. Bez zefektívnenia súdneho konania totiž nedôjde k zlepšeniu vzťahov v podnikateľskom prostredí, pretože aký má význam, keď sa sporia dve spoločnosti a rozhodnutie padne po rokoch, pričom jeden z účastníkov sa môže medzitým dostať do konkurzu, prípadne zaniknúť. Preto je potrebné zrýchliť konanie súdov najmä cestou legislatívy, zvýšenia počtu sudcov a zlepšenia justičnej siete. Okrem toho je potrebná elektronická kontrola výkonnosti sudcov a obehu spisov," povedal ďalej šéf rezortu justície, pričom zdôraznil, že na Slovensku vôbec neprebehla reforma súdnictva na zlepšenie daného nepriaznivého stavu.
"Pretože došlo iba k zrušeniu siedmich sudcov a prijatiu 500 vyšších súdnych úradníkov. Títo sa ukazujú ako prínos, avšak pri porovnaní počtu sudcov v okolitých krajinách máme v rámci V4 najmenej profesionálnych sudcov na 100.000 obyvateľov, máme menej sudcov v prepočte na obyvateľa, ako napríklad v Nemecku, Slovinsku a ďalších európskych štátoch," objasnil Harabin. Ministerstvo spravodlivosti SR uvažuje o presune tejto agendy na začiatku na súdnych komisárov, ktorými sú napríklad exekútori a notári. "Oproti minulosti ja v tomto vidím prínos, napríklad pri prevodoch nehnuteľností by mohli zmluvy robiť iba notári, ktorí by niesli ale aj zodpovednosť. Takýto systém majú v Taliansku," povedal mimo iného Harabin. Okrem toho zdôraznil, že problém prieťahov v konaniach už nie je iba vnútroštátnou záležitosťou, ale pozorne sa ním zaoberá príslušný medzinárodný orgán, ktorý poukázal na urýchlenú realizáciu ďalších opatrení, ktoré odstránia príčiny porušovania tohto práva, ku ktorému v Slovenskej republike systematicky dochádza.