Častá - Papiernička 6. novembra (TASR) - Ako bezproblémovo a čo najrýchlejšie vrátiť deti späť do vlastných alebo náhradných rodín, riešia kľúčoví sociálni odborníci a riaditelia detských domovov z celého Slovenska na dvojdňovej konferencii, ktorá sa dnes začala v Častej - Papierničke pod názvom Mosty v sociálnoprávnej ochrane.
V jednotlivých vystúpeniach sa predovšetkým snažili formovať spoločnú víziu, akým smerom by sa mali profesijne vyvíjať detské domovy na Slovensku. Spoločne sa vyslovili za posilnenie terénnej sociálnej práce v rodinách, lebo súčasná situácia, kedy na jedného terénneho sociálneho pracovníka pripadá približne 200 rodín, je nepostačujúca. V neposlednom rade posilnili vzájomné kontakty, spoluprácu a vymenili si skúsenosti z úspešnosti návratov detí z detských domovov späť do rodín. Ako povedal predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško, na úspešnosti opätovnej adaptácie opustených detí v pôvodných alebo nových rodinách sa spoločne podieľajú občianske združenia, sociálne inštitúcie vrátane orgánov štátnej správy.
Ročne v detských domovoch na Slovensku umiestnia v priemere asi 1000 detí. Zaujímavé je, že nejde o chlapcov a dievčatá z mladých rodín, ale väčšinou z rozpadnutých manželstiev rodičov s nižším vzdelaním a vo veku 30 až 40 rokov, ktorí sa v zmenených podmienkach nedokážu o deti postarať. Celkovo je na Slovensku približne 6500 detí v náhradnej rodinnej starostlivosti a asi 5500 detí v ústavnej starostlivosti. Okolo 50 slovenských chlapcov a dievčat si ročne adoptujú noví rodičia zo zahraničia.
Záver dnešného dňa konferencie patril slávnostnému večeru pri príležitosti 25. výročia založenia občianskeho združenia Úsmev ako dar. Združenie hospodári ročne približne s 20 mil. Sk. Prispieva mu štát, peniaze získava z rôznych grantov a taktiež z príspevkov darcov z radov fyzických i právnických osôb. Pri slávnostnej príležitosti udelilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ocenenia piatim detským domovom. Získali ich detské domovy v Komárne, Dunajskej Strede, Seredi, Tornali a v Necpaloch predovšetkým za úspešnú prácu pri návratoch detí späť do pôvodných alebo náhradných rodín.