Bratislava 7. novembra (TASR) - Poslední dvaja slovenskí vojaci pôsobiaci v Iraku sa do konca tohto roka vrátia domov. Vyplýva to z návrhu na ukončenie pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR v operácii Iracká sloboda, s ktorým dnes súhlasila vláda.
Ako dôvod stiahnutia vojakov ministerstvo obrany uvádza stále sa zhoršujúcu situáciu so zvýšeným rizikom ohrozenia v oblasti ich pôsobenia. Taktiež, že príslušníci slovenských Ozbrojených síl splnili v mieste pôsobenia všetky úlohy, ktorými ich veliteľstvo Medzinárodnej divízie centrálny Juh poverilo.
"OS SR prispeli k procesu budovania irackých bezpečnostných síl vykonaním výcviku príslušníkov irackých bezpečnostných síl a darovaním vojenského materiálu Irackej republike. Snahou OS SR je sústrediť sa na dve až tri misie s väčším počtom vojakov a to v oblastiach, ktoré predstavujú zo zahraničnopolitického hľadiska prioritu, predovšetkým na Balkáne, na Cypre a v Afganistane," uvádza sa v materiáli.
Ministerstvo obrany SR preto navrhlo ukončenie pôsobenia príslušníkov OS SR v operácii Iracká sloboda v Iraku do konca roka 2007. "Personálne a materiálne zdroje uvoľnené stiahnutím oboch vojakov môžu byť využité v prospech pôsobenia slovenskej armády v ostatných operáciách a misiách," vyplýva z návrhu.
V rámci operácie Iracká sloboda a operácie NTM-I (Výcviková misia NATO) bolo vyslaných do Iraku od júla 2003 doposiaľ 718 slovenských vojakov. Počas trvania operácie zahynuli štyria slovenskí vojaci. Počas pôsobenia v operácii odmínovali príslušníci OS SR mechanicky takmer 890 tisíc m2 a ručne 185 tisíc m2. Pri týchto prácach sa zničilo približne 660 ton munície.
Vo februári 2007 vláda SR stiahla z operácie Iracká sloboda ženijno-odmínovaciu jednotku. V apríli tohto roku ukončila pôsobenie piatich vojakov v NTM-I. Štyroch dôstojníkov pôsobiacich vo veliteľstve Medzinárodnej divízie centrálny Juh stiahla v júli 2007 z dôvodu nestabilnej bezpečnostnej situácie.
Slovensko spolu s ostatnými spojencami na istanbulskom summite NATO v roku 2004 prisľúbilo podieľať sa na výcviku irackých bezpečnostných síl. Do tohto procesu sa zapojilo výcvikom irackých ozbrojených síl priamo v Iraku, školením irackých policajtov v susednom Jordánsku, výcvikom 15 irackých vojenských policajtov na území SR v roku 2005 a výcvikom irackých vojakov na odmínovacích kompletoch Božena v roku 2008. Taktiež prisľúbilo aj finančnú i materiálnu pomoc.
V programe cezhraničnej spolupráce s Rakúskom presunú zdroje
Vláda na dnešnom zasadnutí schválila realokáciu finančných prostriedkov v rámci programu INTERREG III A zameraného na cezhraničnú spoluprácu Slovenska s Rakúskom s využitím prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Ide o presun 246,9 tis. eur, čo je 8,2 mil. Sk z opatrenia Zlepšenie cezhraničnej dopravnej a telekomunikačnej infraštruktúry v rámci priority Dostupnosť na opatrenie Rozvoj spolupráce a infraštruktúry v oblasti vzdelávania, školení a vedy pod prioritou Ľudské zdroje. Ako vyplynulo z príslušného materiálu, hlavným dôvodom realokácie finančných prostriedkov bol väčší počet schválených projektov, ako boli možnosti daného opatrenia či priority.
Realokáciu prostriedkov v rámci uvedeného programu navrhlo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR ako národný orgán programu INTERREG III A v spolupráci s riadiacim orgánom, ktorým je Úrad spolkového kancelára Rakúska. Stalo sa tak formou písomnej procedúry medzi členmi spoločného monitorovacieho výboru. Ten schválil túto požiadavku ešte v decembri minulého roka a Európska komisia ju schválila v apríli tohto roka. Celková alokácia programu INTERREG III A vrátane spolufinancovania štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov žiadateľa na slovenskej strane predstavuje sumu takmer 12,7 mil. eur, čo je 421,5 mil. Sk. Podiel ERDF pritom dosahuje 9,5 mil. eur, čiže zhruba 315,3 mil. Sk. V uvedenom programe bolo doposiaľ zazmluvnených celkovo 178 projektov na prostriedky ERDF v prepočte 301,5 mil. Sk.