Bratislava 7. novembra (TASR) - Výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil Slovensku vytvoriť koordinačný orgán pre práva detí. Vyplýva to zo správy o priebehu a výsledkoch prerokovania Druhej periodickej správy SR o implementácii Dohovoru o právach dieťaťa pred týmto výborom, ktorú dnes vzal kabinet na vedomie.
Tento orgán na májovom zasadnutí v Ženeve odporučil aj vytvorenie nezávislého mechanizmu pre implementáciu dohovoru, ktorý by mal okrem iného právomoc prijímať a vyšetrovať sťažnosti týkajúce sa porušovania práv detí. Výbor taktiež navrhol primerané zvyšovanie rozpočtových prostriedkov pre podporu práv detí, ako i prijatie nového, časovo viazaného národného akčného plánu pre deti pokrývajúceho minimálne 5-ročné obdobie.
Spravodajkyňa výboru pre Slovensko Moushira Khattabová ocenila celkový vývoj v SR od roku 2000, rast ekonomiky, ako i vývoj v oblasti ochrany a podpory ľudských práv vrátane práv dieťaťa. Zároveň však uviedla, že výrazný rast ekonomiky by mal byť sprevádzaný zvyšovaním rozpočtových prostriedkov pre podporu práv detí.
Ako jeden z hlavných nedostatkov inštitucionálnej úpravy práv detí na Slovensku označila Khattabová práve absenciu nezávislej inštitúcie pre ochranu práv detí. Hoci ocenila pokrok v ochrane práv rómskych detí, vyjadrila obavy výboru z pretrvávajúcej spoločenskej diskriminácie Rómov. V súvislosti so systémom vyučovania a vzdelávania rómskych detí sa okrajovo dotkla i detí patriacich k maďarskej národnostnej menšine. Podľa názoru výboru rómske deti vo vysokej miere navštevujú špeciálne školy pre mentálne postihnuté deti. Súčasne poukázala i na problém získavania dát o rómskej menšine z dôvodu úpravy zákona o osobných údajoch.
Ako ďalej z materiálu ministerstva zahraničných vecí (MZV) vyplýva, v diskusii často rezonovala práve otázka rómskych detí, a to nielen vo vzťahu k vzdelávaniu a prístupu k zdravotníckej starostlivosti. "Podľa názoru niektorých členov výboru sú do špeciálnych škôl zapisované rómske deti akoby automaticky," uvádza MZV.
Vedúci slovenskej delegácie Igor Grexa vo svojom prejave zdôraznil, že v hodnotenom období rokov 2001 2005 sa v SR uskutočnili významné reformné zmeny vo väčšine oblastí spoločenského života, ktoré sa premietli aj do oblasti vzdelávania, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, rodinného práva, trestného práva, prístupu k informáciám a verejnej správy. Informoval aj o aktivitách v rámci akčných plánov predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie vzťahujúcich sa aj na práva dieťaťa, Národného akčného plánu pre vzdelávanie v oblasti ľudských práv a ďalších kľúčových dokumentov týkajúcich sa práv dieťaťa.