BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - Rodičia žiakov cirkevných a súkromných základných umeleckých škôl (ZUŠ) a neštátnych školských zariadení (ŠZ) vyjdú pred úrad vlády a ministerstvá financií a školstva, ak prejde nariadenie vlády, ktoré určuje rozdielne koeficienty pre štátne a neštátne školy. Na dnešnej tlačovej besede to avizovala predsedníčka Slovenskej rady rodičovských združení (SRRZ) Júlia Töröková, ktorá verí, že keď budú v uliciach, tak ich prijme minister školstva Ján Mikolaj a "zastane sa nás, rodičov, detí a pedagógov". Podľa Asociácie súkromných škôl a SRRZ nariadenie, o ktorom bude rozhodovať vláda, je diskriminačné. Tvrdia, že všetci rodičia detí platia rovnaké dane, a preto by sa nemal robiť rozdiel medzi štátnymi a neštátnymi ZUŠ a ŠZ pri určovaní koeficientov, podľa ktorých budú dostávať peniaze z podielových daní obcí. "Nie škola je nositeľom peňazí, ale dieťa," upozornila výkonná riaditeľka asociácie Viera Grohová.
Neštátne ZUŠ a ŠZ sa obávajú, že nižšie koeficienty priamo ohrozia ich existenciu. "Ide o nepriamy nástroj vyradenia týchto škôl zo siete," povedala Grohová. Podľa nej predložené nariadenie vlády je protizákonné, pretože bezdôvodne určuje rozdielne koeficienty. Obe organizácie preto žiadajú vládu, aby neprijala nariadenie a nediskriminovala tak tieto vzdelávacie inštitúcie. Predseda asociácie Ľubomír Sloboda sa domnieva, že v spoločnosti, najmä v štátnych orgánoch, panuje mylný názor, že súkromné školy sú podnikateľskými subjektmi. Podľa neho štátne školy si ešte stále myslia, že neštátne ich oberajú o peniaze. "Spájať vzdelávanie s podnikaním je takmer trestuhodné," uviedla Grohová s tým, že neštátne školy neberú deti ako tovar. Podľa nej každé dieťa má byť rovnako dotované zo strany štátu.
Asociácia súkromných škôl i SRRZ súhlasia s tým, že financovanie neštátnych ZUŠ a ŠZ prešlo z ministerstva školstva na samosprávy. Sú však proti tomu, aby platilo predložené nariadenie. Argumentujú aj tým, že stanovené koeficienty im prisudzujú toľko peňazí, ako dostávali v roku 2005, čo považujú za neprijateľné. Zároveň upozorňujú, že počet žiakov v neštátnych ZUŠ a ŠZ sa zdvojnásobil, ale finančný balík sa neupravil tak, aby zohľadnil tento nárast.
Šéfka SRRZ tvrdí, že neštátne školy nedokážu dofinancovať rodičia zo svojich platov. Predpokladá, že hlavne rodičia z východného Slovenska nebudú mať peniaze na vyššie školné. SRRZ spája približne 1,5 milióna rodičov z celého Slovenska. Podľa Törökovej SRRZ sa v prípade schválenia nariadenia obráti o pomoc aj na sekciu vzdelávania Európskeho parlamentu.