Nitra. Flautistovi českej kapely Votchi, ktorému kukláči pri sobotňajšom zásahu v nitrianskom klube Naozzay rozbili peru, hrozí pokuta do 2 000 korún za neuposlúchnutie výzvy polície. Oznámil to dnes na tlačovej besede krajský policajný riaditeľ Ján Štark.
Hudobník podľa jeho slov neprestal hrať napriek niekoľkým hlasným upozorneniam, že ide o policajnú akciu. Jeden z kukláčov mu preto podľa Štarka odsunul flautu tak, že sa mu roztrhla pera. Potom mu ponúkli, že ho zoberú na vyšetrenie, on to však odmietol. Zobrali ho na policajný útvar na vypočutie. „Osobne som presvedčený, že akcia bola v zmysle platných právnych noriem a nebol porušený zákon,“ vyhlásil Štark.
Na otázky novinárov, prečo polícia a kukláči urobili akciu práve v čase koncertu skupiny Votchi aj v klube Naozzay, Štark odpovedal, že polícia získala informácie o pripravovanej výtržnosti práve v tomto klube ako odpoveď na incident, pri ktorom pred iným klubom - Starou pekárňou v Nitre zranili údajne mladí extrémisti 6. októbra t.r. bubeníka českej punkrockovej kapely The Fialky. Incident zo 6. októbra polícia stále vyšetruje, doteraz obvinila z prečinu výtržníctva 6 mladých mužov z Nitry a okolia.
"V klube Naozzay v sobotu k výtržnosti, ako sme ju mali avizovanú informáciou, nedošlo. Zákrok prebehol podľa zákona, bol som tam osobne prítomný," informoval Štark.
VIDEO: Podľa policajného riaditeľa chceli kukláči kapelu chrániť
Majiteľ klubu Naozzay Igor Hlaváč to ale vidí úplne inak. Podľa jeho slov sa policajti aj s kukláčmi správali agresívne a neprimerane. „Povedal som im, že budeme s nimi spolupracovať, napriek tomu hneď začali vytrhávať káble z mixu,“ povedal pre agentúru SITA. Flautista podľa neho policajtov nezaregistroval, lebo mal slúchadlá a do očí mu svietili reflektory. Kukláč mu však samopalom vyrazil hudobný nástroj z úst. Pre jeho opuchnuté ústa vraj musela skupina zrušiť niekoľko koncertov. Hlaváč uviedol, že dnes podá trestné oznámenie.
Kapelník skupiny Mirek Mužík pre ČTK povedal, že hudobníci policajtov nepočuli a cez svetelné lúče ich ani riadne nevideli. "Bola pustená maximálna hlasitosť," dodal. Prípadnú pokutu označil za "úplne absurdnú záležitosť". Flautista, ktorý po zákroku urobil s policajtmi o incidente zápis, podľa neho ešte nemôže so zranenou perou hrať, o pár dní by sa mu však mala ranka zahojiť.
Okolnosťami a primeranosťou policajného zásahu v Nitre sa už zaoberá policajná inšpekcia ministerstva vnútra. Ako agentúru SITA informovala Silvia Miháliková z MV SR, konať začala z vlastnej iniciatívy na základe medializovaných informácií. Výsledky preverovania by mali byť známe do 30 dní.
Kaliňák nechce alibistických policajtov, ktorí kvôli chybe radšej nekonajú
Polícia nechce mať 21 400 alibistických policajtov, ktorí prídu k občanovi s tým, že vykonajú všetko pre jeho bezpečnosť, ale z obavy pred svojou chybou neurobia radšej nič. Na margo sobotňajšieho zásahu kukláčov v nitrianskom podniku to po dnešnom rokovaní vlády povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
"Je tu aj druhá možnosť, kde sa snažíme razantne konať voči všetkým extrémistom. Tu môžu vzniknúť aj chyby a na to je tu inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá vždy nezávisle prerokuje každé takéto konanie," vysvetlil minister s tým, že chce, aby policajti zakročili vždy, ak majú podozrenie.
Na otázku, prečo sú útoky v Nitre, kde došlo 6. októbra pred Klubom Stará pekáreň k bitke, ktorej účastníkov svedkovia označovali ako extrémistov, stále klasifikované ako výtržnosť a nie práve ako extrémizmus, odpovedal minister slovami, že každý z extrémistických činov vykazuje aj inú zložku, ktorá je kvalifikovateľná okamžite, ako je ublíženie na zdraví, či výtržníctvo. "Až v priebehu samotného konania vieme dokázať, či vykazuje prvky takého podtónu. Pretože v prípade, ak dôjde k bitke medzi extrémistom a neextrémistom, nie vždy môže byť dôvodom extrémistický motív," konštatoval Kaliňák.
Zároveň podotkol, že nechce robiť mediálnu politiku na tom, že polícia zavrie 50 ľudí, následne všetkých pustí a nikdy nebudú odsúdení. "Našim záujmom je, aby sme kvalitne spracovali trestné konanie a až budeme pred podaním obžaloby, vtedy sa poďme pýtať, kde sme urobili alebo neurobili chybu a či sme to dostatočne vyšetrili," uviedol s dodatkom, že ho teší v súčasnosti zvýšená citlivosť na takéto útoky, ako aj lepšia komunikácia medzi políciou a svedkami.
Minister pripomenul, že v prípade chyby polície nemá problém sa ospravedlniť, pričom poukázal na prípad sprejera, voči ktorému policajti zasiahli, aj keď mal povolenie. "Ja som sa s tým chlapcom stretol a ospravedlnil sa mu," dodal.
Autor: (tasr, čtk, šif) VIDEO - Eugen Korda

Beata
Balogová
