Bratislava. Asociácia súkromných škôl a školských zariadení (ASŠŠZ) tvrdí, že deti na Slovensku nemajú rovnakú cenu. Vyplýva jej to z nariadenia vlády, ktoré navrhuje nerovnaké koeficienty na výpočet normatívov pre žiakov štátnych a neštátnych škôl a školských zariadení. Tým sa podľa asociácie vrátia na úroveň financovania z roku 2005, hoci počet žiakov, ktorí tieto zariadenia navštevujú, sa zvýšil oproti minulému roku o viac ako 60-tisíc.
"Načo je reforma v školstve, keď štát chce deti diskriminovať na základe typu škôl, ktoré navštevujú. To potom nie je deklarovaná sloboda výberu," uviedla prezidentka Slovenskej rady rodičovských združení (SRRZ), združujúca vyše 1,5 milióna rodičov, Júlia Töroková.
Počet žiakov v neštátnych základných umeleckých školách (ZUŠ) a školských zariadeniach vzrástol oproti roku 2006 o 19 percent a to podľa ministerstva školstva zohľadňuje navŕšená suma 736 miliónov, ktoré by tieto zariadenia mali dostať v roku 2008 od obcí.
"Okrem tohto zdroja zriaďovatelia týchto zariadení využívajú vlastné zdroje, pričom môžu vyberať aj príspevky od zákonných zástupcov žiakov v neobmedzenej výške," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Viera Trpišová.
ASŠŠZ nariadenie pripomienkovala hromadnou pripomienkou verejnosti. Podľa slov jej výkonnej prezidentky Viery Grohovej žiadali, aby koeficient výpočtu na dieťa bol rovnaký v štátnych aj neštátnych školách.
"Keď sa pripravoval zákon o financovaní neštátnych školských zariadení, súhlasili sme, aby boli financované z podielových daní, ale ani sme len netušili, že sa bude pripravovať nariadenie vlády s rozdielnymi koeficientmi," doplnila aj vedúca sekcie ZUŠ pri ASŠŠŽ Jana Némethová.
Vytváranie rozdielov medzi deťmi štátnych zariadení a neštátnych považujú za diskriminujúce aj rodičia. "Každý rodič odovzdáva štátu dane a taktiež sa podieľa na tvorbe hrubého domáceho produktu, a tak nevieme, prečo naše deti majú dostať menší podiel z rozpočtu ako dieťa v štátnej škole," dodala Töroková.
Na porovnanie, kým žiakovi, ktorý navštevuje individuálne vyučovanie v štátnej ZUŠ chce štát prideliť koeficient 13, v neštátnom zariadení by mal dostať koeficient 8,1. Oveľa markantnejší je však rozdiel v navrhovaných koeficientoch pre deti materskej školy do troch rokov - v neštátnej 38,1 a v štátnej 61.
Podľa ASŠŠZ štát chápe súkromné školy ako podnikateľov, hoci každá škola, ktorá je zriadená fyzickou alebo právnickou osobou funguje ako nezisková organizácia. Živnostenský zákon totiž neumožňuje podnikať pri výkone povinnej školskej dochádzky.
Stanovisko ministerstva financií k tejto problematike sa TASR doteraz nepodarilo získať.