K štátnym dotáciám sa na Slovensku dostávajú vo výrazne väčšej miere obce, v ktorých sú starostovia zo strán vládnej koalície. Tvrdí to organizácia Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorej centrálne štátne úrady prideľujú peniaze samosprávam aj podľa straníckej príslušnosti.
Video: Emília Sičáková-Beblavá o straníckom klientelizme
Organizácia preto odporučila kabinetu Roberta Fica zaviesť jasnejšie kritériá na prideľovanie týchto príspevkov. "Ak starostovia z koalície dostali nadštandardný počet dotácií, tak je vysoká pravdepodobnosť, že prístupnosť k dotáciám závisí aj od politickej príslušnosti starostov, a nie od kvality projektov. (...)
V tomto prípade tým pádom môžeme hovoriť o istom straníckom klientelizme," povedala dnes novinárom Emília Sičáková-Beblavá z TIS.
"Napriek fiškálnej decentralizácii je množstvo programov, prostredníctvom ktorých môže centrálna moc vplývať na regionálnu," uviedla.
Organizácia sa pri svojich záveroch oprela o analýzu troch programov, prostredníctvom ktorých sa môžu obce dostať k príspevkom. TIS skúmala prerozdelenie peňazí za tento rok prostredníctvom ministerstva financií, Úradu vlády a Environmentálneho fondu. Podľa Sičákovej-Beblavej je však v súčasnosti ďalších asi 40 programov na jednotlivých ministerstvách a úradoch, kde hrozia podobné riziká.
Ako príklad prerozdeľovania prostriedkov prezentovala TIS program rezortu financií, ktorý poskytuje dotácie na individuálne potreby obcí. Ide o riešenia havarijných situácií, rekonštrukciu alebo modernizáciu majetku obce a podobne. Podľa Sičákovej-Beblavej sa do tohto programu "zmestí viac-menej hocičo, čo obec potrebuje pre svoje potreby".
O prideľovaní vo finálnej fáze rozhoduje viac menej minister, dodala s tým, že informovanosť o podmienkach a celom priebehu poskytovania dotácií je veľmi nedostatočná. Podľa výsledkov rezort financií rozhodol v mesiacoch január až september o 884 projektoch, na ktoré poskytol dotáciu.
Kým podiel starostov zvolených za koaličné strany predstavuje niečo vyše 37 percent, podiel projektov, ktoré získali "koaličné samosprávy", je takmer 67 percent (590 úspešných projektov). Podobne koalícia získala viac prostriedkov z programu vlády na rozvoj športovej infraštruktúry či z Environmentálneho fondu .
Príslušnosť k strane je dôležitá vždy
Podľa straníckeho kľúča sa však podľa TIS dostávali peniaze do regiónov aj počas bývalej vlády. Dotácie z Envirofondu získavali napríklad najmä obce, na čele ktorých stáli starostovia za Stranu maďarskej koalície, poznamenala Sičáková-Beblavá.
TIS zároveň kritizovala slabú informovanosť ministerstiev o prerozdeľovaní dotácií obciam a navrhla vláde prijať zmeny v tejto oblasti.
Myslí si, že transparentnosť v týchto procesoch je nízka aj preto, lebo ako súčasná vláda tak aj predchádzajúca nemali jednotnú koncepciu zverejňovania informácií o dotáciách. "Chýbajú aktuálne výsledky udeľovaných dotácií, dôvody ich udelenia, vo väčšine prípadov sa ani nedozvieme, kto o nich rozhodoval," podotkla Sičáková-Beblavá s dodatkom, že internetová stránka www.dotacie.gov.sk mala byť na základe uznesenia predchádzajúcej vlády pravidelne aktualizovaná, avšak to sa od roku 2002 nestalo.
Ministerstvo financií obvinenia odmieta
Ministerstvo financií (MF) odmieta obvinenia z netransparentnosti prideľovania dotácií obciam, ktoré rezortu dnes adresovalo Transparency International (TI) Slovensko.
Ako pre TASR uviedol hovorca MF Miroslav Šmál, rezort má presne stanovené pravidlá, na základe ktorých prideľoval dotácie. Prvým bolo, aby obec ležala na východe Slovenska, potom nasledovali stredoslovenské obce a nakoniec západoslovenské.
Druhým pravidlom malo byť prideľovanie dotácií malým a málo rozvinutým obciam, ktoré majú obmedzené možnosti získania financií inou cestou. Do tretice mal rezort prideľovať peniaze tak, aby mal z toho úžitok čo najväčší okruh ľudí, napr. na verejné osvetlenie, obecný rozhlas či výstavbu chodníkov. Šmál tiež poznamenal, že peniaze, ktoré rezort takto poskytol, sú porovnateľné s minulými rokmi.
Autor: (tasr, čtk, mv) video: Veronika Šutková

Beata
Balogová
