Žilina 8. novembra (TASR) Zoznámiť sa s transformáciou komunálnych podnikov a vymeniť si skúsenosti s predstaviteľmi samosprávy na Slovensku je cieľom štvordňovej návštevy delegácie odborov verejného a komunálneho sektoru zo Srbskej republiky v žilinskom regióne.
Predseda Syndikátu verejných komunálnych podnikov Vojvodiny Milorad Kotur po dnešnom stretnutí 60-člennej delegácie s vedením mesta Žilina informoval, že už niekoľko rokov sledujú transformačné procesy sféry komunálnych podnikov v okolitých krajinách. "Chceme na základe skúseností z okolitých krajín využiť optimálny model na to, aby sme vedeli zabojovať pri transformácii, ktorá nás len čaká. Po skúsenostiach z krajín bývalej Juhoslávie, ale aj Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska vieme, že nie je nevyhnutné vykonať kompletnú privatizáciu komunálnych podnikov," skonštatoval Kotur.
Podľa Danice Vignjevičovej zo Správy mesta Nový Sad pre komunálne činnosti sa pre návštevu Žiliny rozhodli aj preto, že ich pracovníci majú dobré poznatky o transformačných procesoch na Slovensku. "Transformácia sektora poskytovania komunálnych služieb v Žiline bola v mnohých veciach osožná. Takže sme prišli na Slovensko načerpať tieto skúsenosti a do priateľského prostredia mesta Žiliny," uviedla Vignjevičová.
Kotur pripomenul, že komunálne podniky v Srbsku vlastní štát a spravuje ich samospráva. "Je to trošku schizofrenické. Rozhodne očakávame vypracovanie národnej stratégie na transformáciu komunálnej sféry a bolo by dobré, keby sa vlastníctvo prenieslo na mestá. A aby v ďalšej transformácii pri privatizácii podnikov na akciové spoločnosti aspoň 15 percent majetku zostalo zamestnancom komunálnych podnikov, ktoré budú vo vlastníctve samosprávy," dodal.
Mesto Žilina nie je podľa primátora Ivana Harmana majiteľom mestských firiem, ktoré by vykonávali komunálne služby. "Na Slovensku sú samosprávy v oblasti komunálnych služieb úplne autonómne. Obce a mestá idú cestou mestských firiem, cez ktoré realizujú komunálne služby alebo na základe obchodných vzťahov riešia komunálne služby s privátnymi firmami. Nedá sa jednoznačne povedať, že jedna cesta je lepšia ako druhá. Najdôležitejšie sú zmluvné vzťahy a konečná cena, za ktorú sa služby pre mesto poskytujú," povedal Harman.
Po stretnutí s predstaviteľmi srbskej samosprávy Harman skonštatoval, že najväčším problémom samosprávy je neustály nedostatok finančných prostriedkov. "Komunálne služby nikdy nebudú populárne, lebo sa každého bezprostredne dotýkajú. Žilinčania, myslím, cítia na vlastnej koži, čo je najproblémovejšie. Určite nie sme spokojní s tým, v akom stave sú chodníky, cesty, určite si vieme predstaviť aj kvalitnejšiu prácu vo verejnej zeleni," uzatvoril Harman.