Bratislava 8. novembra (TASR) - Prví učitelia na ôsmich školách si začali osvojovať nové interaktívne metódy, ktoré im majú pomôcť úspešne realizovať projekt Škola, ktorej to myslí. Program spustila v apríli 2007 Stredoeurópska nadácia (CEF).
Počas zhruba jednoročných školení by si učitelia mali osvojiť moderné metódy vyučovania, ktoré podporujú najmä nezávislé myslenie, osobnú zodpovednosť, utváranie vlastného názoru a schopnosť jeho prezentácie, schopnosť akceptovať názory iných a rešpektovať alternatívne názory a kreatívne riešiť problémy.
Program pokrýva celé Slovensko a už počas prvého roka má pozitívne ovplyvniť viac ako 3600 žiakov a 250 učiteľov. Celkovo pozostáva zo 120 študijných hodín, vrátane modelovej aplikácie zručností v praxi.
Prvá fáza potrvá dva roky a novú metódu učenia si v rámci nej má osvojiť 750 učiteľov v 24 základných školách a ďalších 160 budúcich učiteľov na pedagogických fakultách. Zároveň v budúcom roku vyberú osem stredných škôl, ktoré pripravia ako modelové školy. Projekt by mal v druhej fáze pozitívne ovplyvniť 15 000 - 20 000 žiakov.
Výber škôl sa uskutočnil na základe ich komplexného hodnotenia, pričom v každom kraji vybrali jednu modelovú školu.
CEF je nezávislá mimovládna organizácia. Bola založená v roku 1994 a za svoje poslanie považuje podporu kultúry a identity stredoeurópskeho regiónu a jeho ekonomického rozvoja, podporu a rozvoj školstva na Slovensku a posilnenie občianskej spoločnosti.