Košice 9. novembra (TASR) - Za prežitok, logický nezmyslel a hanbu slovenského parlamentu považuje Slobodné fórum (SF) priestupkovú imunitu poslancov NR SR.
"SF od svojho vzniku malo v programe zakomponované zrušenie poslaneckej imunity. Boli sme presvedčení, že práve toto volebné obdobie by malo priniesť zmenu prístupu poslancov k svojim vlastným výhodám. Bohužiaľ, s veľkým poľutovaním konštatujeme, že táto otázka, ktorá je už hanbou slovenského parlamentu, sa opäť zasekla na nevôli poslancov", uviedla dnes na tlačovej konferencii predsedníčka SF Zuzana Martináková. Podľa nej je poslanecká imunita, spríjemňujúca život poslancov, prežitkom, ktorý nepatrí do modernej spoločnosti a je ich povinnosťou, aby "zrušili svoje výhody, ktoré ich stavajú do inej pozície, ako sú všetci občania tejto krajiny."
Čo sa týka krokov súčasnej vlády pri korekcii reforiem predchádzajúceho kabinetu, SF v nich vidí istú racionalitu, ale mnohé problémy by riešilo iným spôsobom. Ako spresnila Martináková, na zdravotníctvo ide vláda z iného konca, keď sa sústreďuje hlavne na pozíciu zdravotných poisťovní a ich zisku a nerieši kvalitu zdravotnej starostlivosti a postavenie pacienta. SF je však proti jednej zdravotnej poisťovni, zdôraznila Martináková. Podobne v zákone o sociálnom poistení vidí SF chybu v tom, že nerieši veľké rozdiely medzi skupinami dôchodcov v 1. pilieri a diskriminuje invalidov. Čo sa týka zvyšovania cien a vysokej marže obchodných reťazcov, SF je presvedčené, že dopad na občanov možno riešiť znižovaním daní a odvodov.
Martináková informovala, že Slobodné fórum chce po konsolidácii vnútrostraníckych pomerov razantnejšie zasiahnuť do budúcich parlamentných volieb ako liberálna stredopravá strana, presadzujúca slušnosť v politike.
SF po nedávnom sneme formuje aj regionálne štruktúry. Martináková dnes uviedla do funkcie novú predsedníčku košickej krajskej organizácie Máriu Gamcovú. Nahradila Františka Ziku, ktorý sa stal podpredsedom SF.
Slobodné fórum vzniklo v roku 2004. Vo vlaňajších parlamentných voľbách napriek vysokým predvolebným preferenciám získalo len necelých 3,5 percenta voličských hlasov.
se ed