"Trend je vážny. Stúpol dopravný ruch, narastá rýchlosť automobilov, ťažké pády vznikajú aj v cyklistike," opísal súčasnú situáciu Hruškovic z občianskeho združenia Rescue team Slovakia, ktoré sa úrazom venuje.
Veľmi nebezpečným miestom, najmä pre deti v predškolskom veku, sú podľa Hruškovica aj domácnosti. Väčšina smrteľných úrazov vo veku do päť rokov sa totiž stane práve v kuchyni, obývačke či spálni, vyplýva zo štatistík.
Pomôcť by mala široká osveta v školách, rodinách a na úrovni samospráv. "Chceme spracovať manuál pre deti v predškolskom veku aj pre školákov, rodičov a učiteľov," povedal Hruškovic. Príkladom by podľa neho malo byť Švédsko, ktoré sa problematike systematicky venuje už asi 20 rokov. Na následky úrazov tam podľa informácií zverejnených na internetovej stránke Detského fondu Slovenskej republiky zomrie asi trojnásobne menej detí, ako na Slovensku.
Zvýšiť bezpečnosť detí však nebude podľa odborníkov jednoduché. Zlý príklad totiž dávajú deťom mnohí dospelí, napríklad prebiehaním cez cestu mimo priechodov. Na deti v malom alebo pubertálnom veku zase nezvykne platiť žiadna osveta.