Bratislava 10. novembra (TASR) - Ľavicové spektrum extrémistickej scény možno považovať za málo problematické. Nebezpečenstvo týchto skupín spočíva vo fyzických útokoch na osoby z pravicového spektra extrémistickej scény, najmä na prívržencov hnutia Skinheads. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch.
"Rizikové boli najmä akcie hromadného charakteru, ktoré si z dôvodu možných konfliktov a fyzických napádaní zo strany pravicových extrémistov vyžadovali nasadenie väčšieho množstva síl a prostriedkov polície," konštatoval Korch. Podľa neho je zrejmé, že ľavicové skupiny v súčasnosti nie sú personálne a ani materiálne dostatočne vybavené na to, aby predstavovali zvýšené bezpečnostné riziko bez pomoci zo zahraničia.
Ako povedal Korch, medzi týchto extrémistov patria skupiny s prokomunistickou orientáciou. "Ich nepriateľstvo voči určitým vrstvám obyvateľstva je motivované predovšetkým sociálnymi, triednymi rozdielmi," vysvetlil. Dodal, že ďalšou skupinou sú anarchisti, ktorí odmietajú akúkoľvek autoritu, štátnu moc a právny poriadok, pričom hlásajú neobmedzenú slobodu jednotlivca.
Hlavnými zbraňami ľavicových extrémistov sú manifestácie, verejné protesty, blokády. Organizujú protestné zhromaždenia, ktoré sú vo väčšine prípadov vopred oznámené. "Vzhľadom na slobodu zhromažďovania nemožno každé protestné zhromaždenie alebo manifestáciu považovať za akciu ľavicových extrémistov," upozornil Korch.
Ako povedal, niektoré protestné zhromaždenia - najmä počas summitov, stretnutí vrcholových predstaviteľov štátov Európskej únie, USA, Ruskej federácie a iných - sú plánované dopredu. "Pod týmto plánovaním treba mať na mysli vytváranie afinitných skupín. Ide o skupiny okolo päť až 15 osôb, ktoré v rámci protestov vykonávajú určité akcie," objasnil. Pokračoval, že tieto skupiny majú svoje ciele, taktiku a majú dopredu dohodnuté, nakoľko budú aktívni, nenásilní, bojovní a nakoľko sú ochotní riskovať (napríklad aj zadržanie). "Existujú skupiny, ktoré sa špecializujú na monitorovanie policajtov, provokatérov, na komunikáciu, prvú pomoc, alebo vytvárajú tzv. právne hliadky na pomoc zadržaným členom," doplnil.
Za najlepšie organizované a najradikálnejšie považuje polícia hnutia s protifašistickou a protirasistickou orientáciou "Antifašistická akcia" (AFA, ANTIFA). Tieto skupiny hlásia myšlienku boja proti prejavom fašizmu, rasizmu a xenofóbie. Medzi ich aktivity patrí aj monitorovanie osôb z pravicových skupín (bydlisko, miesta stretávania, škola, zamestnanie). "Tieto informácie však neodovzdávajú polícii. Dôvodom je jej údajná nečinnosť," konštatoval Korch.