Bratislava. Mormóni rešpektujú novelu zákona o registrácii cirkví na Slovensku. Je však v rozpore s Európsku konvenciou o ľudských právach (ECHR). V závere trojdňovej Medzinárodnej konferencie o vzťahoch cirkví a štátu v Európe to dnes v Bratislave uviedli zástupcovia Cirkvi Ježiša Krista svätých posledných dní (mormóni) John A. Zackrison a Dagmar P. Strohová z Nemecka.
Vo svojom vystúpení na tému Regulácia náboženstva na Slovensku - mormónska skúsenosť uviedli, že novela zákona o registrácii cirkví v SR je v rozpore s článkom 11 ECHR, ktorý chráni právo slobodného zhromažďovania a združovania. Hranica 20-tisíc členských podpisov, ktorú musia nové cirkvi a náboženské spoločnosti spĺňať v prípade registrácie, je podľa Zackrisona a Strohovej príliš vysoká. Právny systém, argumentovali, by sa mal snažiť prispôsobiť aj minoritným náboženským subjektom.
Podľa Ministerstva kultúry SR však novela zákona o registrácii cirkví nie je v rozpore s týmto článkom konvencie. "Ministerstvo kultúry zastáva názor, že tak ako doteraz aj v súčasnosti právny poriadok nijakým spôsobom nediskriminuje tie cirkvi, ktoré nie sú registrované. Tieto cirkvi môžu podobne ako cirkvi registrované napĺňať všetky práva, ktoré im vyplývajú z ústavy a z iných zákonov," uviedol pre TASR riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Neregistrované cirkvi si môžu podľa jeho slov vytvárať občianske združenia. Príkladom je moslimská komunita, ktorá má najmenej dve občianske združenia.
"Hlavným cieľom Medzinárodnej konferencie o vzťahoch cirkví a štátu v Európe, ktorá sa konala v Bratislave, bolo dostať na jedno miesto čo najviac odborníkov z európskych krajín, ktorí sa venujú problematike vzťahov štátu a cirkví. A to nielen z právnického hľadiska, ale aj sociologického, politologického, antropologického a psychologického," uviedla pre TASR Lucia Grešková z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví, ktorý spolu s ministerstvom kultúry konferenciu zorganizoval. Stretnutie na medzinárodnej úrovni malo podľa Greškovej za úlohu tiež vytvoriť priestor na komunikáciu a dialóg medzi odborníkmi a najmä vytvoriť spoluprácu, ktorá bude prekračovať hranice a bude trvať ďalej. Doplnila, že na konferenciu zavítali zástupcovia z 30 krajín.
Národná rada SR novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností schválila 29. marca 2007. Z novely vyplýva, že nové cirkvi a náboženské spoločnosti budú na registráciu v SR potrebovať 20-tisíc podpisov ich plnoletých členov, nielen sympatizantov, ako to bolo doposiaľ. Novela má zamedziť registrácii subjektov, ktoré by postavenie a práva plynúce z registrácie zneužívali. Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných 18 cirkví alebo náboženských spoločností.
Ako uvádza Boris Rakovský z časopisu Rozmer, ktorý spoločne vydáva Centrum pre štúdium siekt a Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt, Cirkev Ježiša Krista svätých neskorších dní bola založená 6. apríla 1830 v mestečku Fayette v štáte New York. V súčasnosti je to jedna z najbohatších cirkví s významným konzervatívnym vplyvom, a to nielen v USA. Možno i preto je to jedno z najdynamickejších a najrýchlejšie sa rozrastajúcich náboženských spoločností s takmer 12 miliónmi členov pôsobiacich v 162 krajinách sveta. Na Slovensku je ich približne sto a združujú sa v Bratislave, Trenčíne a Žiline. Mormónska viera je známa tým, že kladie silný dôraz na morálku. Sex pred manželstvom a manželská nevera sú v cirkvi rázne odsudzované, podobne ako homosexualita. Mormóni nasledujú tzv. Slovo múdrosti zjavené Josephovi Smithovi roku 1833. Preto nefajčia a nepijú alkohol, dokonca ani kávu a čierny čaj. Mäso jedia iba zriedka. Možno i pre tieto vlastnosti majú povesť slušných, pracovitých a disciplinovaných ľudí, tvrdí Rakovský.