Bratislava. Sociálna poisťovňa by nemala na vyplácanie dôchodkov, ak by vláda umožnila odklon peňazí do súkromnej sféry. Dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) navyše nezaujíma, či bude mať poisťovňa zdroje na vyplácanie dôchodkov. Povinnosťou vlády je garantovať, aby mali dôchodcovia peniaze. V politickej diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk to dnes uviedol predseda vlády SR Robert Fico.
Vláda musí podľa jeho slov riešiť problém 24 miliárd straty, ktorý vznikol v poisťovni. Podstatou návrhu zákona je teda zabezpečiť vyplácanie dôchodkov.
V relácii opäť prirovnal správcovské spoločnosti k nebankovým subjektom s tým, že on osobne by im svoje peniaze nezveril. "Vnímam druhý pilier ako nedôveryhodný,“ poznamenal. Dočasné otvorenie druhého piliera na vstup aj výstup považuje zo strany vlády za férové. Všetky riziká zotrvania v druhom pilieri ponecháva na slobodnom rozhodnutí sporiteľov.
Smer-SD stojí za predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Premiér odmietol, že by Paška pochybil, keď na internete zverejnil pozmenené znenie novely zákona o sociálnom poistení. Podľa Fica postupoval správne, v súlade s rokovacím poriadkom parlamentu a ústavou. "Krik“ okolo zákona si vysvetľuje tlakom súkromných dôchodkových správcovských spoločností.
Vláda, uviedol premiér, otvára možnosť slobodného vstupu a výstupu z 2. piliera. V minulosti, konštatoval, boli v tejto súvislosti len reklamy o švajčiarskych dôchodkoch. A v spodnej časti reklamy bolo maličkými písmenami napísané, že nikto za nič neručí. Dnes majú ľudia podľa Fica dostatok informácií a môžu sa slobodne rozhodnúť.
Vláda chce, aby sa ľudia skonsolidovali, aby si uvedomili riziká vstupu do 2. piliera, povedal premiér. Preto majú, ako doplnil, šesť mesiacov na rozhodnutie a ak zostanú v 2. pilieri, berú so sebou všetky vyplývajúce riziká.
Arbitráž podľa Fica neprehráme
V súvislosti s prípadnou arbitrážou po prijatí novely zákona o zdravotných poisťovniach Fico povedal, že SR súboj so súkromnými zdravotnými poisťovňami neprehrá a nebude platiť nič. Ako príklad uviedol privatizáciu bratislavského letiska, kde sa tiež nič nestalo. Rozhodnutie je podľa jeho vyjadrenia ústavné a ak má niekto chuť obrátiť sa na Ústavný súd, má možnosť. Dodal, že rozhodnutie vlády bolo v súlade s ústavou.
Zdravotné poisťovne budú musieť vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému zdravotníctva, čo vyplýva z novely zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorú 25. októbra schválil parlament.
Čo sa týka celosvetového trendu zvyšovania cien potravín, Fico povedal, že podľa analýz sa tieto trendy na Slovensku zneužívajú obchodnými reťazcami. Preto chce vláda predložiť zákon o zneužívaní ekonomickej sily. Taktiež by sa mala posilniť kontrola týchto subjektov.
Obchodné reťazce prirovnáva k obchodu s bielym mäsom
Vláda sa chystá obmedziť zisky obchodných reťazcov. V skrátenom legislatívnom konaní chce prijať zákon, ktorý zabráni obchodným reťazcom neúmerné zvyšovanie cien potravín, avizoval to Fico. Považuje totiž za neúnosné, aby zisky z predaja potravín v obchodných sieťach presahovali 40 percent.
"Marže, ktoré sa objavujú vo veľkých obchodných reťazcoch sú marže, ktoré sú často typické pre obchod s bielym mäsom a so zbraňami," myslí si Fico.
Dodal, že vláda disponuje analýzami, ktoré potvrdzujú, že svetový rast cien potravín sa na domácom trhu zneužíva na neúmerné naháňanie zisku.
S maďarským premiérom nemáme záujem na napätých vzťahoch, tvrdí Fico
Ako povedal Fico, s Gyurcsányom sa stretáva pravidelne. "Vždy, keď sa stretneme na summitoch, máme veľmi normálne a zaujímavé rozhovory o veciach, ktoré sa dotýkajú obidvoch krajín. A nikto z nás nemá záujem na tom, aby Slovensko a Maďarsko mali napäté vzťahy," uviedol.
Taktiež sa vrátil k stretnutiu krajín V4 vo Visegráde, kde mal dohodnuté stretnutie s Gyurcsányom. Ten však schôdzku bez akýchkoľvek dôvodov zrušil päť minút pred jej uskutočnením. "Následne som mu poslal oficiálny list, v ktorom som ho pozval na návštevu Slovenskej republiky. Teraz sa tá návšteva pripravuje. Čo viacej mám ešte urobiť?" uviedol.
Prípravou a návrhom termínu stretnutia boli podľa Fica poverení vicepremiéri oboch krajín Péter Kiss a Dušan Čaplovič, pretože pôjde o náročnú návštevu. "Je veľmi veľa vecí, o ktorých treba otvorene hovoriť," zdôraznil slovenský premiér.
Vyjadril sa aj k otázke návratu do Strany európskych socialistov (PES): "Smer-SD sa zakrátko vráti do rodiny sociálnodemokratických strán, pretože je dnes evidentné, kto sleduje vývoj na Slovensku, že to je krajina, ktorá ide štandardne demokratickým spôsobom."
Podľa Fica však existuje paradoxná situácia. Na jednej strane európski socialisti hovoria, že Smer-SD je jediná autentická sociálna demokracia na Slovensku a že robí to dobre. Na druhej strane však majú problém s predsedom SNS Jánom Slotom. "Nie pán Slota, ale Smer-SD chce byť v sociálnodemokratickej rodine. Táto vec, myslím, sa blíži k úspešnému koncu," dodal Fico.
Na otázku, či Smer-SD podporí prezidenta Ivana Gašparoviča v nasledujúcich prezidentských voľbách, Fico povedal: "Ivan Gašparovič je určite dobrý kandidát. O tom netreba vôbec pochybovať. Táto téma bude predmetom rokovania nášho snemu začiatkom decembra. Myslím si, že snem by mohol prijať určité rozhodnutie v tomto duchu, ale potrebujeme na to ešte nejaký čas."
Autor: mš

Beata
Balogová
