Bratislava 11. novembra (TASR) - Hoci ide o festival gay filmov, tieto filmy sú vhodné aj pre heterosocietu, povedal pre TASR predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak na margo festivalu Inakosť, ktorý sa začína v pondelok 12. novembra v bratislavskom kine Tatra. Dodal, že sú to umelecké filmy, ktoré s nadhľadom a humorom hovoria o téme na Slovensku stále dosť tabuizovanej.
Festival odštartujú filmom režiséra Johna Camerona Mitchella Shortbus. Tento je jediným mládeži neprístupným filmom, ktorý na ňom premietnu. "Všetky ostatné, ktoré môžu diváci počas vidieť, sú mládeži prístupné od 12 rokov," vysvetlil Vraštiak. Po filme Shortbus na festivale premietnu sedem krátkych filmov pre melancholikov, ktoré boli nakrútené v rôznych krajinách sveta.
"Festival potrvá tri dni a diváci festivalu budú môcť spolu vidieť až 12 filmov s gay tematikou," konštatoval filmový publicista Vraštiak. Dodal, že na festivale síce nebude žiadny špeciálny hosť, no určite sa naň príde pozrieť niekto známy, kto má k filmom s touto tematikou blízko. "Možno Vlado Adásek," myslí si.
Vlado Adásek je priekopníkom filmov s gay tematikou na Slovensku. Už v roku 1995 nakrútil do celovečerného hraného poviedkového filmu Vysokej školy múzických umení (VŠMU) 100% čistá láska poviedku Vášeň, autoportrét, ktorý sa začína vetou: Som homosexuál. V roku 2001 nakrútil prvý slovenský celovečerný hraný film s témou gay - Hana a jej bratia.
Okrem Adáska filmy s gay tematikou nakrútili na Slovensku aj ďalší. Zuzana Piussi nakrútila v roku 2004 celovečerný dokument Anjeli plačú, ktorý v roku 2005 získal Cenu divákov na MFF v Jihlave. Pôvodne chcela nakrútiť film o lesbičkách, ale nenašla jedinú, ktorá by vo filme vystupovala.
Humorne je ladený takmer hodinový film režiséra Alberta Vlka Supper Man, opäť z roku 2004, v ktorom, na rodinnej oslave tiež odznie veta "Som homosexuál" a chlapca pošlú vyliečiť sa z homosexuality do zvláštneho kurzu.
Príjemne pobavil polhodinový hraný film Ružový partner režiséra Viktora Csudaia z roku 2005. Je o dvoch mladíkoch, ktorí ukrývajú svoje homosexuálne zameranie pred rodičom jedného z nich, ale aj jeho nádejnou "nevestou". Všetky filmy nakrútili mladí, začínajúci filmári, hlavne na VŠMU v Bratislave.
Aj keď sa na Slovensku filmy s gay a lesbickou tematikou nakrúcajú, veľa takýchto filmov sa tu neprodukuje. "Najviac takýchto filmov sa točí vo Veľkej Británii, USA a Francúzsku," povedal Štefan Vraštiak s tým, že filmy sa nakrúcajú aj inde, ale v menšom množstve. Z okolitých krajín spomeňme aspoň Poľsko, Maďarsko a Česko.
Prvý krátky film s gay tematikou nakrútil T.A. Edison v roku 1896. Kým sa ale začali nakrúcať celovečerné filmy, uplynuli desiatky rokov. Zrejme najznámejším filmom s touto tematikou je Philadelphia (1993) režiséra Jonathana Demmeho s nezabudnuteľným Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Film ovenčilo vyše dvadsať cien, získal Oscara, Zlatý glóbus i cenu Zlatý medveď.