SME

Medzinárodným dňom nevidiacich si pripomíname narodenie Haüya

Paríž/Bratislava 12. novembra (TASR) - O spoločenskú a kultúrnu budúcnosť nevidiacich a slabozrakých sa ako jeden z prvých začal zaujímať Francúz Valentin ...

Paríž/Bratislava 12. novembra (TASR) - O spoločenskú a kultúrnu budúcnosť nevidiacich a slabozrakých sa ako jeden z prvých začal zaujímať Francúz Valentin Haüy. V Paríži založil prvú školu pre nevidiacich, vypracoval prostriedky, aby zrakovo postihnutí mohli aj v dobe, v ktorej žil, čítať. Od roku 1946 sa deň narodenia Valentina Haüya, 13. november, pripomína ako Medzinárodný deň nevidiacich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Valentin Haüy sa narodil 13. novembra 1745 v rodine tkáča v sídle Saint-Just-en-Chaussée v Picardii. Absolvoval klasické štúdium, počas ktorého sa naučil latinsky, grécky, hebrejsky a asi 10 ďalších živých jazykov. Pomerne rýchlo si začal na život zarábať prekladaním oficiálnych dokumentov - notárskych, obchodných - avšak aj súkromných listín.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1783 sa stal tlmočníkom kráľa, Admirality aj Parížskej radnice.

V roku 1771 sa zúčastnil na predstavení, ktoré na súčasnom Námestí Svornosti v Paríži (vtedy Námestie Ľudovíta XV.) pripravila skupina nevidiacich zo Saint Ovide. Valentina Haüya hlboko šokovalo, s akým posmechom "vítali" postihnutých miestni diváci. Hneď vtedy sa rozhodol, že založí školu pre nevidiacich.

V máji 1784 pri parížskom kostole Saint-Germain-des-Prés dal Haüy mincu mladému žobrákovi Francoisovi Lesueurovi. Mladík dobrodincovi povedal, že sa musel pomýliť, keď mu dal taký veľký peniaz. Lesueur sa stal prvým Haüyovým žiakom.

Vzdelaný muž svoju veľkú ideu, naučiť nevidiacich čítať, začal realizovať. Vytvoril veľké písmená a aplikoval ich na osobitný papier. S týmito pomôckami sa Lesueur naučil čítať, bol schopný skladať vety, zvládol pravopis a zvládol aj štyri základné matematické úkony - sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie. Robil rýchly pokrok, čo Haüy už v septembri 1784 oznámil v Parížskom denníku. Od členov Akadémie vied dostal povzbudzujúce impulzy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1783 istá filantropická spoločnosť otvorila dielňu, práčovňu, pre asi 12 nevidiacich. Vzdelávanie svojich chránencov spoločnosť zverila V. Haüyovi. Neskôr, v roku 1786 vznikol Ústav nevidiacich detí. Jeho cieľom bolo poskytnúť žiakom vzdelanie a zároveň naučiť ich manuálne pracovať.

Aktivity francúzskeho nadšenca sa dostali aj za hranice a ruský cár Alexander I. ho v septembri 1806 pozval do Sankt-Peterburgu, aby v meste na Neve založil školu. Rodák z Picardie pracoval v Benátkach severu 11 rokov. Po návrate do Paríža v roku 1817 už upadol do zabudnutia a zažil nejedno sklamanie. Až niekoľko mesiacov pred smrťou dostal povolenie, aby mohol vstúpiť do inštitúcie, ktorú založil a v tom čase sa už nazývala Kráľovský ústav mladých nevidiacich.

SkryťVypnúť reklamu

Haüy skonal 19. marca 1822 v Paríži, pochovaný je na cintoríne Pere-Lachaise.

Vo Francúzsku v súčasnosti existuje Association Valentin Haüy (Združenie Valentina Haüya), ktoré vzniklo 28. januára 1889. Viac o asociácii a jej aktivitách si možno pozrieť na stránke: www.avh.asso.fr

Väčšina obyvateľov so zrakovým postihnutím je vystavená výraznému znevýhodneniu na trhu práce. Konštatovali to zástupcovia Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) 11. októbra 2007 na základe výsledkov empirického výskumu prebiehajúceho v rámci Európskeho roku rovnakých príležitostí.

Projekt IVPR zvaný Systém integrovaného zamestnávania a rekvalifikácie nevidiacich a slabozrakých ľudí (SIZAR) mal dostať podľa pracovníkov inštitútu do povedomia zamestnávateľov problematiku zamestnávania zdravotne postihnutých. "Zdravotné postihnutie sa často spája s nízkou kvalifikáciou a nízkymi odbornými zručnosťami. Stereotypné vnímanie týchto ľudí znižuje ich pracovné aktivity," poznamenala Eneke Hanzelová z IVPR.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum prebiehajúci v letných mesiacoch tohto roku mal zistiť ústretovosť zamestnávateľov k zamestnávaniu zdravotne postihnutých a senzitívnosť služieb poskytovaných verejnými službami zamestnanosti k zrakovo postihnutým klientom. Výsledky výskumu ukázali, že viac ako polovica zamestnávateľov plní zákonom určenú povinnosť zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Zamestnávateľ by mal zamestnávať takýchto občanov v počte, ktorý predstavuje 3,2 percenta z celkového počtu zamestnancov. Pätina zamestnávateľov nezamestnáva takýchto občanov a platí za neplnenie tejto povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu