Bratislava 12. novembra (TASR) - Diagnostikovať začínajúcu ischémiu, teda nedokrvenie niektorej časti srdca a s tým spojené jeho funkčné poškodenie, umožní merací systém na mnohokanálový záznam EKG a metóda, ktorú vyvíjajú v Ústave merania Slovenskej akadémie vied (ÚM SAV) v spolupráci s Národným ústavom srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Činnosť Ústavu merania SAV v tejto i ďalších oblastiach dnes predstavil verejnosti pri príležitosti začínajúceho Európskeho týždňa vedy a techniky na Slovensku (12. - 18. novembra) jeho riaditeľ Milan Tyšler, ktorý je zároveň zodpovedným riešiteľom spomínaného projektu.
Na lokalizáciu ischemickej oblasti srdca sa používa mnohozvodové meranie EKG z 32 až 46 miest na hrudníku. S použitím nameraného rozloženia kardioelektrického poľa a doplňujúcej informácie o geometrii a štruktúre hrudníka, získanej z CT alebo MR tomografu, metóda umožňuje neinvazívnym spôsobom elektricky odhaliť aj menšiu ischemickú oblasť, v ktorej je zmenená elektrická aktivita myocitov (srdcových buniek). Metóda je založená na hľadaní modelového elektrického generátora v tvare elektrického dipólu, ktorý dokáže popísať zmeny elektrického poľa srdca namerané na povrchu hrudníka v stave bez ischémie a s ischémiou, napríklad pri opakovanom vyšetrení alebo v stave po telesnej alebo farmakologickej záťaži. Zjednodušene povedané, ide o to, aby lekár nemusel na základe skúsenosti a odhadom podľa EKG záznamov určovať, kde je ischémia asi lokalizovaná, ale aby sme to vedeli exaktne vypočítať pomocou modelu hrudníka vloženého do počítača. Ako možná aplikácia tejto metódy sa ukazuje napríklad včasné zistenie lokálnej ischémie pri preventívnej kontrole pacienta, vysvetlil Tyšler.
Spolu s metódou v Ústave merania SAV vyvíjajú aj potrebný prístroj schopný merať súčasne až 144 EKG zvodov.
Metódu úspešne testovali na simulovaných EKG dátach zodpovedajúcich ischemickým zmenám v oblastiach typických pre zúženie hlavných koronárnych ciev. Ukázalo sa, že pri dobrej kvalite EKG záznamov a znalosti tvaru hrudníka by malo byť možné lokalizovať ischemickú oblasť s odchýlkou menšou ako jeden cm. Metódu experimentálne overovali aj na EKG záznamoch skupiny 11 pacientov po infarkte myokardu.
Sľubné výsledky doterajších simulačných aj reálnych experimentov budú v najbližšom období overovať v spolupráci s lekárskymi pracoviskami na Slovensku a v Poľsku u ďalších pacientov, dodal Tyšler.
Vedeckí pracovníci ÚM SAV prezentovali aj výsledky svojej činnosti v oblasti systémov na meranie priestorovej polohy veľkých objektov, ktoré sú určené na dlhodobé meranie zmien polohy, teda náklonu a posunov energetických, vodohospodárskych a stavebných diel, napríklad aj jadrových reaktorov.
Počas Európskeho týždňa vedy a techniky otvorí svoje brány pre verejnosť 35 ústavov a pracovísk SAV nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Nitre, Zvolene, Tatranskej Lomnici, Hurbanove a iných miestach.