Paškov návrh už skôr odmietli dve koaličné strany ĽS-HZDS a SNS, nesúhlas pôvodne naznačovali aj SDKÚ-DS, SMK a KDH. Zmena poslaneckej imunity vyžaduje zásah do ústavy, preto za ňu musí v 150-člennom parlamente hlasovať aspoň 90 poslancov.
"Budeme hlasovať za zrušenie priestupkovej imunity, otázkou je len to, či sa s tým uspokojíme," povedal dnes novinárom predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. SDKÚ-DS by totiž podľa Dzurindu mohla požadovať aj zásadnejší zásah do zákona o poslaneckej imunite. O postupe SDKÚ-DS podľa neho definitívne rozhodne prezídium strany, ktoré sa stretne v utorok.
Za Paškov návrh zahlasujú aj poslanci KDH, potvrdil ČTK hovorca strany Martin Krajčovič. "Samozrejme, že KDH to podporí, aj ako návrh ako celok," povedal hovorca. SMK pravdepodobne podporí posunutie návrhu na ďalšie rokovanie, povedal ČTK predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Nevylúčil, že SMK zahlasuje za tento návrh aj pri konečnom hlasovaní. "Z vecného hľadiska s tým nemáme problém, lebo doteraz sme vždy hlasovali za taký návrh (zúženie imunity)," dodal Bárdos.
Opozícia už v minulosti do parlamentu predložila návrh na ešte širšie zúženie poslaneckej imunity, ktorá mala zostať len na výroky a hlasovanie. Ani tento návrh, ani ostatné iniciatívy na zúženie imunity však doteraz nikdy nenašli dostatočnú podporu medzi poslancami.
Zúženie imunity by malo šancu prejsť, keby ho okrem Paškovho Smeru-SD, ktorý má v Národnej rade 50 mandátov, podporila SDKÚ-DS a ešte jedna opozičná strana.
Podľa politológa Inštitútu pre verejné otázky Grigorija Mesežnikova v pozadí postoja opozície môže byť aj úvaha vniesť do vládnej koalície väčšie rozbroje, keďže ostatné dve vládne strany návrh predsedu parlamentu nepodporujú. "Presadenie tejto zmeny Smerom spolu s opozičnými stranami určite zasiahne do vzťahov medzi vládnymi stranami," povedal ČTK Mesežnikov. Podľa neho však za názorom opozície stojí skôr vecný faktor. "Návrh samotný má kladný vecný obsah, takže ich podpora je celkom pochopiteľná, pretože by sa nedalo zdôvodniť ich voličom, že prečo nepodporili zúženie imunity," dodal.
Koaličné strany Paškov návrh odmietli podporiť a na protest stiahli svojich zástupcov z komisie, ktorá na novele ústavy pracovala. ĽS-HZDS návrh odmietla pre chýbajúcu politickú dohodu. Aj Paška pôvodne presadzoval zrušenie imunity na výroky v parlamente, s tým však narazil na nesúhlas v koalícii.