NITRA 13. novembra (SITA) – Nitriansky samosprávny kraj má problémy so svojou dcérskou akciovou spoločnosťou Energo-SK, ktorú založil s cieľom znížiť ceny tepla pre svoje organizácie. Jej pôsobenie totiž prinieslo presne opačný efekt – školy a ďalšie zariadenia kraja teraz platia oveľa viac. Na poslednom zastupiteľstve poslanci odňali energetické zariadenia kraja zo správy tejto spoločnosti.
Energo-SK založilo krajské zastupiteľstvo v roku 2004 ako stopercentnú dcérsku firmu. Jej úlohou bolo dosiahnuť úsporu na energiách najmä výmenou vykurovacích telies, okien a zateplením budov. Zároveň by odoberala energie vo veľkom množstve, čím by boli lacnejšie. „Základná myšlienka Energo-SK je veľmi dobrá, nemuselo to takto dopadnúť. Hlavným problémom je, že sa vec neriešila v širšom časovom spektre,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky župan Milan Belica. Podľa neho si mala spoločnosť zobrať úvery na oveľa dlhšiu dobu ako päť až desať rokov, lebo to enormne zaťažilo rozpočet organizácií v kraji. „Tam mal byť úver na 15 až 30 rokov,“ skonštatoval Belica. Zo 124 organizácií kraja odovzdalo svoje kotolne do správy Energo-SK len približne 50. Riaditelia ostatných to odmietli urobiť, pretože Energo–SK im teplo ponúkal príliš draho. „Riaditelia sa búria celkom oprávnene, lebo oni v tom nevidia veľkú výhodu,“ komentoval Belica. Ďalším problémom spoločnosti Energo-Sk podľa neho bolo, že neurobila potrebný komplexný energetický audit.
Poslednou kvapkou pre krajských poslancov bolo, že Energo-SK prenajala kotolne, ktoré mala sama spravovať, súkromnej firme Energyr Nitra, s.r.o. „O pripravovanej zmluve nebol informovaný jediný akcionár spoločnosti Energo-SK, a to Nitriansky samosprávny kraj,“ uvádza sa v materiáli, ktorý predložil na poslednom zastupiteľstve riaditeľ Úradu NSK Ľudovít Šajgal. Len v minulom roku zaplatil Energo-SK firme Energyr Nitra 18 miliónov korún. Energo-SK vykazuje už od svojho založenia každoročne stratu. V roku 2006 dosiahla takmer tri milióny. Koncom minulého roka jej poslanci zvýšili základné imanie o desať miliónov korún, napriek tomu je jej základne imanie od roku 2005 v záporných číslach. Hovorca Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Peter Privalinec uviedol, že situáciu kraj rieši a v tomto štádiu sa k nej nechce vyjadrovať. Ďalší osud Energo-SK je zatiaľ nejasný. „Ja by som spoločnosť ako takú nerušil, treba však vyriešiť dané problémy – reštrukturovať úvery a možno bude treba niečo urobiť aj s manažmentom,“ myslí si Belica. Konečné slovo budú však mať poslanci.
Nitriansky kraj nemá so svojimi akciovkami veľmi šťastie. Len nedávno dal zrušiť súdom akciovú spoločnosť Nisak, ktorú založilo zastupiteľstvo v predchádzajúcom volebnom období na výstavbu nadregionálnej spaľovne nebezpečného odpadu v areáli chemického závodu Duslo Šaľa. Spaľovňa sa nepostavila, Nisak však vyčerpal z 50-miliónového úveru 36,5 milióna, ktoré zaplatil kraj. Samospráva dala podanie na Najvyšší kontrolný úrad, finančnú políciu a kriminálnu a justičnú políciu. „Nech vyjde najavo, kde sa za taký krátky čas upratalo toľko peňazí,“ povedal vtedy Belica.